Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Van Kalesi Elektrik Direklerinden Temizlenecek

Van Kalesi'nin çevresinde bulunan elektrik direklerinin üzerindeki ölüm tehlikesi yazıları ve iskelet görüntülerinin yerli ve yabancı turistleri ürküttüğü yönünde şikayetler alan Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürlüğü'nün direklerin kaldırılması için çalışma başlattığı açıklandı.

yapi.com.tr / AA
Van Kalesi Elektrik Direklerinden Temizlenecek

Rölöve ve Anıtlar Van Bölge Müdürü Cemil Karabayram, yaptığı açıklamada, elektrik direklerinin, adeta bir örümcek ağı gibi Van Kalesi'ni kuşattığını söyledi. Van Kalesi çevresinde eski yapıların restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırıldığını anımsatan Karabayram, şunları kaydetti:
     
''Van kalesi ile ilgili bakanımız Ertuğrul Günay'ın himayelerinde çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Bu alan birinci derece arkeolojik saha. Bir tarafta kazı çalışmaları sürdürülürken, diğer taraftan Urartu müzesi yükseliyor. Kültürlerarası, medeniyetlerarası bir buluşma var Van Kalesi'nde. Göreve başladığım günden bu yana, Van Kalesi çevresinde ölüm tehlikesi yazılı uyarı levhalarını görmekten dolayı çok üzülüyorum. Bununla ilgili müdürlüğümüz olarak ciddi bir çalışma başlatıldı. Bu çalışma yetkili birimlerle önümüzdeki dönemde paylaşılacak ve bu elektrik direkleri kaldırılacak.''
    
''Direkler Van Kalesi'ne yakışmıyor''
    
Elektrik direklerinin Van Kalesi'nin tarihine yakışmadığını söyleyen Karabayram, şöyle devam etti:

''Yerli yabancı turistler, Van Kalesi'nde bir manzara fotoğrafı çekmeye kalksa, ölüm tehlikesi yazılı uyarı levhaları görüyor. Kalenin en önemli yerlerinden olan kulelerden fotoğraf çekmeye kalksalar, hemen önlerine bir elektrik direği çıkıyor. Bu elektrik direkleri bir örümcek ağı gibi Van Kalesi'ni kuşatmış durumda. Biz bu örümcek ağlarını temizlemekte kararlıyız. Van Valisi'ne, Van tarihi adına teşekkürü bir borç biliyorum. Van Kalesi çevresindeki bütün tarihi yapılar ayağa kaldırılıyor. Bununla ilgili çok ciddi çalışma başlatıyoruz.''

Direklerin üzerinde yazılı olan 'ölüm tehlikesi' yazılarının turistlerin dikkatini çektiğini ve onları ürküttüğünü söyleyen Karabayram, ''Burası bir kültür şehri. Turistler bana 'Müdürüm bu ne, her yerde ölüm tehlikesi yazıyor' diye soruyorlar. 80'li yıllarda dikilen direklerin kaldırılması gerektiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/van-kalesi-elektrik-direklerinden-temizlenecek_103392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!