Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Irak, 2,5 Milyon Konut için Yatırımcı Arıyor!

Arap ülkelerinde imar ve inşa faaliyetleri yürüten EİD İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, Irak’ta 2,5 milyon yeni konuta ihtiyaç duyulduğunu ve ülkede konut yapımı için 36 milyar dolar kaynak ayrıldığını da duyurdu.

yapi.com.tr
Irak, 2,5 Milyon Konut için Yatırımcı Arıyor!

Cihan'ın haberine göre, Dubai’de, ‘MEED Middle East Iraq Infrastructure Conference’ta söz alan Yıldız, “Irak’ta gelecek sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 kilometre yol inşa edilecek. Şu aşamada Irak merkezi hükümeti ve Türkiye arasında gerilim var. Bu nedenle şirketlerimiz engellere muhatap oluyor. Buna rağmen iki ülkenin halkı bu engelleri aşmayı temenni ediyor. Eğer şirketlerimiz Irak’ta oyunu kuralına göre oynarsa orta vadede planlanan 1 trilyon dolarlık piyasadan pay alabilir.” ifadelerini kullandı. ‘MEED Middle East Iraq Infrastructure Conference’ta ağırlıklı imar ve inşaya değinildiğini dile getiren Yıldız, “Bu anlamda Irak önemle ele alındı. Irak’ta 1,5 ila 2,5 milyon yeni eve ihtiyaç var. Amerikan tanklarından dolayı güney bölgelerinde yolların tamamı tahrip oldu. Bütün Irak’ta bin 600 kilometre yol var. Bu yolların renovasyonu için senede 400 milyon dolar harcanıyor. Halkın yüzde 71’i kırsal bölgelerde güç şartlar altında hayatını idame ettiriyor ve tek bir odalı evde minimum 3 birey kalıyor. Toplam hedef, ev sayısının tam 10 katı ev inşa etmek ve bunun için Irak’ta uzun vadeli yatırım yapacak yürekli şirketlere ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Bu sene yeni yerleşim bölgeleri yapımı için 9,1 milyar dolar, 2014’te ise 11,9, 2016’da 15,3 milyar dolar bütçe ayrılacağını kaydeden Yıldız, “Yeni yolların yapımı için 2,6 milyar dolar, yeni otoyolları yapımı için 3,8 milyar dolar harcanacak. Ayrıca 1,1 milyar dolarlık da köprü yapılacak. Irak’ta bugün bin 200 köprü var, ancak bu seneden itibaren kısa sürede 500 köprü daha ihale edilecek.’’ dedi.

ETİKETLER: Irak
http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-2-5-milyon-konut-icin-yatirimci-ariyor_112599.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!