Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk Firmaları Kuzey Irak’ı Sevdi

Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Türk firma sayısı 1500’ü aşarken üstlenilen projelerin değeri de 900 milyon dolar seviyesine ulaştı. Türk firmaların en çok tercih ettikleri sektör ise inşaat oldu

yapi.com.tr
Türk Firmaları Kuzey Irak’ı Sevdi

Taraf Gazetesi'nden Dilek Gedik'in haberine göre, MHP Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin’in Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren Türk firmalarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bu konuda çeşitli bilgiler verdi. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, ilk defa 1981 yılında proje üstlenilen Irak’ta 2013 yılı sonuna kadar Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen 824 projenin toplam değeri 19.5 milyar dolara ulaştı. 2013 yılında üstlenilen 65 projenin değeri ise 2.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yanıtta, Kuzey Irak’a ilişkin ise “2013 yılında Kuzey Irak’ta üstlenilen projelerin yaklaşık değeri 900 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu da 2013 yılı için Irak’ta üstlenilen projelerin yüzde 43’üne tekabül etmektedir” bilgisi verildi.

Soru önergesi yanıtında ayrıca şöyle denildi: “Kuzey Irak’ta yaklaşık 1.210 adet resmen tescillenmiş Türk firması faaliyet göstermektedir. Buna ilaveten yaklaşık 300 civarında firmamızın da Kuzey Irak’ta kurdukları yerel firmalar vasıtasıyla faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren firmalarımızın yüzde 55-60’ı inşaat ve inşaat malzemeleri, yüzde 30’u genel ticaret (ev eşyaları ve giyim hazırlıklı) ve kalan yüzde 10-15 ise inşaat elektrik ve enerji, lojistik-nakliye-turizm, reklam - pazarlama, gıda, AVM-lokanta, otel işletmeciliği, yemek servisi hizmetleri, danışmanlıkmüşavirlik, petrol arama-çıkarma, araç kiralama, sigortacılık gibi alanlarda faaliyet göstermektedir”. Yanıtta, Kuzey Irak’ta ticaret ve yatırım faaliyetlerinde bulunan firmaların yüzde yüz Türk sermayeli 700 milyon dolar değerinde yatırımının mevcut olduğu da belirtildi.

ETİKETLER: inşaat Kuzey Irak
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-firmalari-kuzey-iraki-sevdi_116849.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!