Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Irak'a Çalışan Firmaların Borçları Ertelensin"

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Irak’ta yaşanan olaylar nedeniyle bu ülkeye çalışan firmaların borçlarının ertelenmesi gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
1 "Irak'a Çalışan Firmaların Borçları Ertelensin"

Nevaf Kılıç, dün (21 Temmuz Pazartesi) yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta yaşanan gelişmeler nedeniyle Türk iş dünyasının sıkıntılı günler geçirdiğini belirtti. Türkiye ile Irak arasında 10 milyar doları aşan ticaret hacmi olduğuna dikkati çeken Kılıç, şunları kaydetti:

"Türk müteahhitlik sektörü, Irak’ta 5 milyar dolarlık iş yapıyor. Nakliyeciler ise geçen yıl Irak’a 700 bin sefer gerçekleştirdi. Ancak bugün özellikle nakliye sektörü büyük sıkıntılar yaşıyor. Nakliye sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız araç alımlarında banka kredisi kullanmaktadır. Irak’ta artan olaylar nedeniyle günlük 2 bin olan sefer sayısı bine kadar geriledi. Masraflarımız aynıyken gelirlerimiz yarı yarıya azaldı".

Kılıç, sıkıntılar nedeniyle firmaların, gerek bankalara olan kredi ödemelerinde gerekse devlete yönelik vergi ve harçlarda indirim ve erteleme beklentisi içinde olduğuna işaret etti. Irak’ta yatırımları bulunan veya iş alan firmaların zararlarının tazmini için de çalışma yapılması gerektiğini dile getiren Kılıç, "Suriye’de yaşanan olaylar sonrasında bu ülkeye çalışan firmalara yönelik destekler hayata geçirilmişti. Bugün bu desteğe Irak’a çalışan firmaların ihtiyacı var. Aksi takdirde nakliye sektörü başta olmak üzere birçok sektörde ciddi daralmalar, kepenk kapatmalar yaşanacaktır" ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iraka-calisan-firmalarin-borclari-ertelensin_122777.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • hani ertelemedi YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!