Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Savaşa Rağmen En Büyük Pazar Yine Irak

Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türkiye’nin çelik ihracatı ilk yarıda değerde yüzde 5,3 azalış ile 7,02 milyar dolar olarak gerçekleşti. Irak’ta yaşanan olumsuzluklar ürün sevkiyatındaki yavaşlamalara sebep olurken, ihracatın düşüşünde de etkili oldu. Bu duruma rağmen Irak, ilk yarıda çelik ihracatındaki liderliğini korudu.

yapi.com.tr
Savaşa Rağmen En Büyük Pazar Yine Irak

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2014 yılı ilk altı ay verilerine göre Türkiye’nin çelik ihracatı; değer bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 azalış ile 7,02 milyar dolar, miktar bazında ise yüzde 7,3 düşüş ile 9,2 milyon ton olarak gerçekleşti. Çelik sektörünün ihracatına, diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin ilk altı aydaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 9,7 milyon ton; değer bazında ise 8,3 milyar dolara ulaştı.
 
2014’ün ilk yarısında bölgeler bazında; miktarda 3 milyon 336 bin ton ile Ortadoğu liderliği üstlenirken, bu bölgeyi 1 milyon 739 bin tonla AB ülkeleri ve 1 milyon 28 bin tonla Kuzey Afrika izledi. Çelik sektörünün 2014 yılı ilk yarısında en çok ihracat yaptığı üç ülke; 1 milyon 37 bin tonla Irak, 807 bin tonla ABD ve 697 bin tonla Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Bu dönemde en fazla miktar artışı yaşanan ülkeler ABD, İngiltere, Fas, İsrail ve Hollanda olurken; en fazla azalış Suudi Arabistan, Irak, İtalya, Libya ve Umman’da gözlendi.
 
Ocak-Haziran 2014 dönemindeki en çok ihraç edilen ürünler sıralaması ise; 3 milyon 963 bin ton ile inşaat çeliği, 964 bin tonla profil, 961 bin tonla boru, 882 bin tonla yassı sıcak ve 536 bin tonla filmaşin olarak gerçekleşti.
 
Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre; 2014 yılı Haziran ayı ihracatı geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında değerde yüzde 3,7 azalış ile 1,07 milyar dolar, miktarda ise yüzde 8,8 azalış ile 1,3 milyon ton olarak gerçekleşti.
 
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci ilk yarıyıl çelik ihracatı verilerini değerlendirirken; “Türk çelik sektörü olarak 2014 yılının altı aylık bölümünü geçen yılın aynı dönemine göre miktarda yüzde 7,3 değerde ise yüzde 5,3’lük bir gerileme ile kapattık. Buna rağmen yılsonu için hedeflediğimiz 18,5 milyon ton ihracata doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Zira sektörümüz adına özellikle ikinci yarıyılın daha olumlu geçeceğine inanıyoruz” dedi. Ekinci, “Irak’ta son dönem yaşananlar hepimizin malumu. Ancak Çelik İhracatçıları Birliği olarak yaptığımız çalışmalara dayanarak Irak’taki olumsuz gelişmelerin altı ay içinde giderileceğini ve sürecin yıllara yayılmayacağını umut ederim. Haziran ayı rakamlarında değerde yüzde 40, miktarda ise yüzde 44 civarında bir düşüş yaşanmasına rağmen önümüzdeki aylarda bu kaybı telafi edebilecek Irak’a yönelik yeni ihracat yolları araştırması içinde olup, Güney Irak'ta ürünlerin depolanarak, Irak'ın iç kısımlarına sevkiyatının sağlanması ile ilgili benzeri projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şekşinde konuştu. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/savasa-ragmen-en-buyuk-pazar-yine-irak_122284.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!