Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak'ın Yeniden İmarında Türkiye'nin Konumu Ankara'da Masaya Yatırılıyor

Dışişleri Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ile resmi ve özel kuruluşların katılımıyla düzenlenen Irak'ın yeniden yapılandırılması sürecinde Türkiye'ni

Dünyab>Dışişleri Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ile resmi ve özel kuruluşların katılımıyla düzenlenen Irak'ın yeniden yapılandırılması sürecinde Türkiye'nin konumu, ekonomik ve etkinlik olanakların tespiti toplantısı Ankara Palas'ta başladı.

Söz konusu toplantıya Maliye, Bayındırlık ve Ulaştırma yetkilileri, Denizcilik Müsteşarlığı, GAP İdaresi Başkanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, TCDD, Türk Telekom ve BOTAŞ yetkilileri, özel kuruluşlardan ise SET-KOM, RO-DER, Metiş, Tika temsilcileri ile Jandarma Genel Komutanlığından bir yetkili katıldı. Toplantının başkanlığını yapan Dışileri Bakanlığı Ekonomiden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Alev Kılıç, toplantının açılış konuşmasında, ABD'nin Irak'a müdahalesi sonrası bölgede yeni bir dönemin başladığını belirterek, henüz tam bir istikrarın sağlanamadığını ancak ilerleyen dönemlerde bu sorunun da atlatılacağının göründüğünü bildirdi. Kılıç, Irak'ta yeniden yapılandırma konusunun hem yeni bir yönetim kurulmasını içerdiğini hem de savaşta tahrip olan fiziki alt ve üst yapının yeniden inşasını kapsadığını bildirdi.

Kılıç, Türkiye'nin savaş öncesinden Irak'a tek geçişi olan Habur Sınır kapısını kullandığını belirtirken buna rağmen Türk nakliyecilerin Kuzey Irak'a kadar gidebildiğini, Irak merkezine ve diğer ülkelere transit geçitlerde engellerle karşılaşıldığını belirtti. Kılıç, toplantının sonunda söz konusu kuruluşlarla ortak bir çalışma yöntemi hazırlanacağını bildirdi. Kılıç, bu maksatla da Irak'ın yeniden yapılandırılması ile ilgili bir birim kurulduğunu bildirdi. Kılıç, bu birimin başına atanan Büyükelçi'nin Afganistan savaşından sonra da deneyimler kazanmış olan Büyükelçi Ahmet Ökçün olduğunu açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakin-yeniden-imarinda-turkiyenin-konumu-ankarada-masaya-yatiriliyor_4029.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!