Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak’ta 100 Milyar Dolarlık İhale ABD'li Şirketlere

Amerika geçtiğimiz hafta bombalamaya başladığı Irak’ın, yeniden inşaası için girişimlere bu hafta başlıyor. Amerikan New York Times gazetesinde yer

Hürriyetb>Amerika geçtiğimiz hafta bombalamaya başladığı Irak’ın, yeniden inşaası için girişimlere bu hafta başlıyor. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupa'da Marshall Planıyla gerçekleşen yeniden inşanın ardından Irak'ta 25 ile 100 milyar dolar arasındaki maliyetle en büyük yeniden inşaanın gerçekleşeceği belirtildi.

Haberde, Amerikan hükümetinin önümüzdeki günlerde Amerikalı şirketlerle Irak'taki yeniden inşaayla ilgili olarak ilk ihaleleri açacağı kaydedilirken, bu ihalelere Amerikan şirketlerinin dışında başka şirketlerin alınmayacağı ifade edildi.

Savaşın ardından Irak'ta kontrolü eline almayı planlayan Amerika'nın yeniden yapılanmayı gerçekleştirmek için vergi ve Irak'taki petrol gelirlerini kullanması bekleniyor. Dışişleri Bakanı Collin Powell konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Irak'ın yeniden inşası için Irak halkının varlıklarını kullanacaklarını belirterek, ‘‘Özellikle petrol varlıklarını kullanarak Irak'lıların bundan yararlanmasını sağlayacağız’’dedi.

Amerika'nın Irak'ın yeniden inşaasıyla ilgili olarak hazırladığı listenin ilk sırasında Irak'ın sahip olduğu tek limanının yeniden inşaası bulunuyor. İlk etapta açılacak Liman ihalesini alacak şirketlerin 8 haftadan önce yeniden inşaayı tamamlayıp limanı kullanılır hale getirmesi isteniyor.

Savunma Bakanlığına bağlı olarak açılacak ihalelere girecek şirketlerin kimyasal ve nükleer silahları yok edip etkisiz hale getirebilme özelliği aranıyor. Amerika'nın Irak'ta gerçekleştireceği yeniden inşaa planında limanın dışındaki diğer acil projeler ise uluslarası havaalanları, elektrik santralleri, yollar, tren yolları, okullar, hastaneler ve sulama sistemleri olarak sıralanıyor. Amerikan hükümeti ayrıca Irak'taki suyun içilebilir hale gelmesi içinde ihale açacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakta-100-milyar-dolarlik-ihale-abdli-sirketlere_3753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!