Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşçiler Döndü Hakedişler Kaldı

Libya’daki iç karışıklıklardan dolayı şantiyelerini acilen terk eden inşaatçıların, bu ülkede 4.5 milyar dolarlık alacağı kaldı.

yapi.com.tr
İşçiler Döndü Hakedişler Kaldı

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, alacakların 200’e yakın şirketin 280’in üzerinde projesinden kaynaklandığı ifade ediliyor. 1.3 milyar dolarlık envanterin de Libya’da kaldığı kaydedildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı Ersin Takla, “Libya, Türk müteahhitlerinin ilk defa dışa açılıp deneyim kazandıkları, 42 yıl aralıksız iş yaptıkları bir ülke. Şu an teorik olarak orada belki varız ama pratik olarak artık kimse yok. İsteseniz de bir şey yapamazsınız” dedi.

‘İhracat da bitti’

Takla, Libya’nın üç yıldır ‘hazır para’sını yediğini belirterek, şunları söyledi:

“Bu durum ihracatı da bitirdi. Libya Merkez Bankası bütün akreditifleri durdurmuştu, artık sadece Libya Dinarı ile ihracatı kabul ediyor. Bunun da uluslararası geçerliliği sıkıntılı olduğu için kimse mal satamıyor. Yıllık ihracat miktarı 2-3 milyar dolar arasındaydı. Kalıcı bir hükümetle iç bütünlük sağlanmadığı ve petrol satma düzeni kuramadıkları için iş yapabilme imkanı kalmadı.”

‘Hiçbir sorun çözülemiyor’

Uluslararası Müteahhitler Birliği Konfederasyonu (CICA) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar ise, Libya’yı ‘ölü pazar’ olarak nitelerken, “Şu anda orada çalışmak çok zor. Ne haklarını alabilme, ne zarar gören makinelerle ilgili hiçbir sorun çözülemiyor. “Bir ara 20 milyar doların üzerinde işimiz vardı. İlk beş pazar içindeydi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isciler-dondu-hakedisler-kaldi_127664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!