Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çalık Enerji'den Libya'ya Enerji Santrali

Libya'nın mevcut toplam kurulu gücünün yüzde 8'i büyüklüğünde kurulması planlanan Khumus Basit Çevrim Santrali'nin imza protokolü başkent Trablus'ta gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
Çalık Enerji'den Libya'ya Enerji Santrali

800 kişinin istihdam edileceği enerji santralin yapımı için anlaşma kontratını Libya Hükümeti ve Libya Elektrik Bakanlığı adına GECOL Üst Yöneticisi (CEO) Addel Hakeem F.Layas ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç imzaladı.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, tesisin dünyadaki en yüksek teknoloji donanımının seçilerek kurulacağını bildirdi. Petrol ve doğalgaz yakıt türleriyle çalışacak santralin yapımına ilave olarak gaz tribünlerinin 12 yıl boyunca bakım ve servislerinin de Çalık Enerji tarafından verileceğini anlatan Ahmet Çalık, bu çerçevede GECOL personelinin Amerikan General Elektrik şirketinin merkez ve ofislerinin bulunduğu coğrafyalarda eğitimden geçirileceğini; bunun için 2 milyon dolarlık bir bütçe ayırdıklarını kaydetti.

Çalık, 9 ay 10 gün gibi kısa bir sürede santalin ilk ünitesini devreye almayı hedeflediklerini aktardı.

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği'ndeki Müsteşarı Tufan Höbek'in de hazır bulunduğu imza protokolü öncesinde konuşan Libya Elektrik Bakan Vekili Dr. Ali Muhammed Mhareig ise şunları kaydetti:

"Devrim sonrasında ülkemizde ilk büyük çaplı proje imzasını Çalık Enerji ile imzalıyoruz. Libya'ya hoşgeldiniz. Libya'nın kesintisiz enerjiye kavuşması noktasında planladığımız kritik yatırımlardan birini daha hayata geçiriyoruz. Dünyada mevcut en ileri teknoloji donanımıyla kurulacak bu enerji santrali, bilgi birikimi ve iş tecrübesine inandığımız Çalık Enerji tarafından kurulacak. Santralde çalışacak teknik elemanlar yapılan protokol gereği Amerika'da General Elektrik bünyesinde eğitime tabi tutulacak. Libya'nın artan enerji ihtiyacı gereği Çalık Enerji'den bir an önce bu projeyi tamamlayıp hizmete açmasını bekliyoruz".

Çalık Enerji'nin Khumus şehrinde kuracağı çevrim santrali, 542 megavatlık güç üretecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calik-enerjiden-libyaya-enerji-santrali_116021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!