Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşçi Katliamını Durduralım!

TMMOB, DİSK, KESK ve TTB, iş cinayetlerine karşı platform kurdu, 40 merkezde sokağa çıktı, imza kampanyası başlattı. Örgütler, işçi katliamlarına karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

yapi.com.tr
İşçi Katliamını Durduralım!

Birgün Gazetesi'nden Burcu Cansu'nun haberine göre, TMMOB, DİSK, KESK ve TTB, 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü nedeniyle ortak açıklama yaparak; tüm emekçileri, işsizleri, yoksulları, kadınları, erkekleri, örgütlü örgütsüz herkesi ‘İşçi Cinayetlerini Durduralım Platformu’na katılmaya davet etti. Ülkenin 40 noktasında dün iş cinayetlerine karşı sokağa çıkan örgütler, “Kader değil, fıtrat değil, kaza değil, cinayet” başlıklı bir imza kampanyası da başlattı.

TMMOB Genel Merkezi’nde dün yapılan basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Bayazıt İlhan, “İş cinayetlerini ve işçi katliamlarını durduralım!” çağrısında bulundu.

Dört örgüt adına ortak açıklamayı okuyan Soğancı, her yıl binlerce iş kazasının yaşandığına, yüzlerce emekçinin hayatını kaybettiğine, binlercesinin yaralandığına dikkat çekti. Soğancı, “Her yıl artan iş cinayetleri, ülkemizde işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili düzenlemelerin ne kadar sorunlu olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu tablo, AKP’nin iktidara gelmesiyle daha da vahim bir hal almıştır. 2003 yılında günde ortalama üç işçi yaşamını yitirmekte iken, bugün bu sayı beş-yedi işçiye kadar çıkmıştır. Kimi zaman ‘ölçülmeyen karbonmonoksit oranı’, kimi zaman ‘bakımı yapılmayan cephe asansörü’, bazen ‘kapatılmayan inşaat boşluğu’, bazen de ‘çadırdaki elektrik kaçağı’ olarak karşımıza çıkan, oysa asıl nedeni yıllardır uygulanan neoliberal politikalar olan iş cinayetlerinde her yıl ortalama bin 500 emekçi hayatını kaybederken, binlercesi sakatlanıyor” dedi.

Mücadele çağrısı

Önümüzdeki günlerde kitlesel açıklamalarla kampanyayı büyüteceklerini belirten Soğancı, “Ülkemizin tüm emekçilerini, yoksullarını, işsizlerini, kadınlarını, erkeklerini, örgütlü örgütsüz tüm insanlarımızı ortak mücadele için davet ediyoruz” diye konuştu.

Cinayetler önlenebilir

“Emek ve meslek örgütlerinin önerileri dikkate alınmadan hazırlanan ‘yama’ tedbirlerle iş cinayetlerinin engellenmesi mümkün değildir” diyen Soğancı, yapılması gerekenleri özetle şöyle sıraladı:

- Özelleştirmeler iptal edilmeli, madencilik sektörü başta olmak üzere taşeronluk ve rödovans ile her türlü güvencesiz çalışma uygulamaları kaldırılmalıdır.

- İşçi sağlığı ve güvenliğinin ayrımsız tüm çalışanlar için bir hizmet değil bir hak olduğu ve çalışanların bu hakkına karşı tek muhatabın devlet olduğu kabul edilmelidir.

- Sendikalaşmanın önündeki engeller kaldırılmalı, başta ILO standartları olmak üzere evrensel sendikal normlarla çelişen engeller kaldırılmalı ve örgütlenme teşvik edilmelidir.

- Tüm çalışanlar insana yakışır norm ve standartta bir sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalıdır.

- Bağımsız denetim mekanizmaları oluşturulmalı, işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının iş güvenceleri mutlaka sağlanmalı, ücretleri fondan karşılanmalıdır. Bu meslek gruplarının eğitiminde TTB ve TMMOB yetkili kılınmalıdır.

-Yıllardır ihmal edilen meslek hastalıklarının önlenmesi, gerekli taramaların yapılması, hastalıkların tespiti için yasal düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.

- Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetimde etkin katılımının olduğu idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kurumu oluşturulmalıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-katliamini-durduralim_129059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!