Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İshak Paşa Sarayı Restorasyonu 'Sorunsuz' Devam Ediyor

Doğubayazıt ilçesinde yapımı 99 yılda tamamlanan tarihi İshak Paşa Sarayı'nda restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihi yapının restorasyonunun 2013 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr / AA
İshak Paşa Sarayı Restorasyonu 'Sorunsuz' Devam Ediyor

Ağrı Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut yaptığı açıklamada, tarihi İshak Paşa Sarayı'nda başlatılan restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarının 2010 yılından itibaren devam ettiğini belirtti. Çalışmaların program dahilinde yapıldığını anlatan Bulut, tarihi yapının restorasyonunu 2013 yılına kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi. Bulut, şunları kaydetti:

''Kontrollük hizmetleri genel müdürlüğümüz Ankara, İstanbul ve Van Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü elamanlarınca yürütülmektedir. 2013 yılında İshak Paşa Sarayı restorasyonu ve çevre düzenlenmesi işi bitirilecektir. Restorasyon işimiz sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Yapılan tüm uygulamalar için fotoğraflama çalışması yapılıyor. Yapının öncesi, restorasyon aşaması ve sonrası şeklindedir. İshak Paşa Sarayı, Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay beyin bizzat takip ettiği ve önemsediği bir projedir. Dolaysıyla iş ve işlemlerimizde azami hassasiyet gösteriliyor.''

Bulut, Eylül ayı itibarıyla İshak Paşa Sarayı'nı 124 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, ''Gelecek kuşaklara aktaracağımız tarihsel mirasın restorasyonunda görev almak tüm çalışanlarımız ve görev alanlar için onur vericidir. Azami gayretlerimizle mimari şaheser İshak Paşa Sarayı'nı korumak ve eksiklerini gidermeye gayret edeceğiz'' diye konuştu.

Doğubayazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında ilçeye 5 kilometre uzaklıktaki sarp kayalıklar üzerine inşa edilen ve 1784 yılında oğlu İshak Paşa döneminde yapımı tamamlanan İshak Paşa Sarayı, kartal yuvası görünümü, mimari ve tarihsel özelliğiyle dikkati çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ishak-pasa-sarayi-restorasyonu-sorunsuz-devam-ediyor_102628.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!