Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstanbul Üniversitesi’nin 147 Yıllık Tarihi Rektörlük Binası Restore Ediliyor

İstanbul İl Özel İdaresi, İstanbul Üniversitesi'nin Beyazıt'taki tarihi Rektörlük Binası’nı 8 milyon 185 bin TL bedelle restore ettiriyor. 1865-1866 yılları arasında yapımı tamamlanan ve 1923 yılında İstanbul Üniversitesi'ne tahsis edilen 147 yıllık tarihi bina, kapsamlı bir onarımdan geçirilecek.

yapi.com.tr
İstanbul Üniversitesi’nin 147 Yıllık Tarihi Rektörlük Binası Restore Ediliyor

İstanbul Üniversitesi Yenileme ve Restorasyon Projeleri'nden biri olan Rektörlük Binası'nın restorasyonu için çalışmalar 2009 yılında başladı. Öncelikle binanın rölöve, restitüsyon, restorasyon, inşaat (statik-güçlendirme), mekanik ve elektrik tesisat projeleri hazırlandı. Daha sonra bu çalışmalar Yenileme Kurulu tarafından onaylandı. Görüşmeler sonucunda İstanbul İl Özel İdaresi, Rektörlük Binası'nın restorasyon çalışmalarını üstlendi.

1865-1866 yılında Fransız mimar Bourgeois tarafından yapılan İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, 1879 yılında Harbiye Nezareti olarak kullanılmaya başlandı. İstanbul'da 1894 yılında meydana gelen depremde büyük zarar gören bina, İtalyan mimar Raimondo d'Aranco tarafından, daha sonra da 1950'de mimar Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından onarıldı. 1923 yılında Cumhuriyet'in ilanıyla, diğer bakanlıklar gibi Harbiye Nezareti de Ankara'ya taşınınca Darülfünun'a verildi.

Birden çok üslubun bir araya geldiği eklektik üslupta inşa edilen Rektörlük Binası'nın simetrik ve sade bir yapısı var. Binanın dikkat çeken özelliklerinden biri de tavan süslemeleri. Tavanlarda yer alan manzara resimleri ise 17. ve 18. yüzyılda başlayan tavan ve duvar geleneğinden kaynaklanıyor. Bu resimler, yağlı boya ile tuval üzerine yapılmış ve yerine yerleştirilmiş. Doktora Salonu'nun yan odasında bulunan kütüphane ise Sultan II. Abdülhamid tarafından yaptırıldı. Bu kütüphanede İzmir Sanat Mektebi'nin cephesi örnek alınarak uygulanmış.

Bugüne kadar çeşitli onarımlar gören binada en son cephe ve mermer temizliği 1998'de yapılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-universitesinin-147-yillik-tarihi-rektorluk-binasi-restore-ediliyor_100057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!