Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Işıklar'dan 42 Desibellik Sesi Engelleyen Yatırım

Enerji, inşaat ve ambalaj başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren Işıklar Holding’in inşaat alanında faaliyet gösteren firması Işıklar Yapı Ürünleri, yeni bir ürün geliştirdi. Isı ve ses yalıtımında iddialı olan "Ekoklinker" isimli ürün, yoğunluğu ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engellemesiyle dikkat çekiyor.

yapı.com.tr
Işıklar'dan 42 Desibellik Sesi Engelleyen Yatırım

Türkiye’nin en büyük endüstrilerinden biri haline gelen inşaat sektörü için yenilikçi bir yapı ürünü geliştirildi. Işıklar Yapı Ürünleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan Ekoklinker ürünü, özel fırınlarda 1000 derecede pişirilen klinker tuğlanın iç kısmına mineral yün yerleştirilerek üretiliyor. Bu sayede yüksek ısı yalıtımı ve ses izolasyonu elde edilmeye çalışılıyor. Geleneksel duvar tiplerine göre çok daha ince olan Ekoklinker, yapıların sahip olduğu metrekarenin de artmasına imkân veriyor.

Ekoklinker ile ilgii detaylı bilgi veren Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, şehir gürültüsünün, komşu yapılardan gelen seslerin, ev araçları, asansör ve sıhhi tesisat gürültüleriyle birleşerek yaşam konforunu ortadan kaldırdığını ifade ederek, "Ekoklinker, sahip olduğu yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyebiliyor" dedi. Türkiye’de inşaat sektörünün sürekli büyüme gösterdiğini, ancak kullanıcılara konforlu yapılar sunmak konusunda hala zayıf kalındığını ifade eden Özgür Üzeltürk, “Milyon liralık evlerde dahi yan dairedeki kişinin konuşmaları duyuruluyorsa bir problem var demektir” diye konuştu.

"Tüm iklim bölgelerinde geçerli"

Ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın çok yüksek olduğuna değinen Üzeltürk, bu tüketimin %40’ının konutlarda harcandığını ve bunu doğru yapı ürünleri ile azaltabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Geleneksel duvar tipleri ile karşılaştırıldığında Ekoklinker’in %50 dolayında bir enerji tasarrufu sağladığını açıklayan Üzeltürk, "Bu performans tüm iklim bölgelerinde geçerli. Ekoklinker duvar sistemi mantolama sistemine nazaran daha da uzun ömürlü bir alternatif olacak" diye ekledi.

Ekoklinker'in ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağladığını vurgulayan Üzeltürk, “Bu rakam tek bir yapı için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Ancak çok katlı ve yüksek adetli yapılarda yüksek kâr rakamlarına ulaşılıyor. Örneğin, 100 dairelik bir projede ekstradan 3 daire için alan yaratılılabiliyor" dedi."Yüksek ısıda piştiği için yangına dayanıklı"

Ar-Ge çalışmaları sırasında Türkiye’nin deprem kuşağında olması durumunu da göz önünde bulundurduklarını belirten Üzeltürk, şunları söyledi: "Ekoklinker’in yoğun ve sağlam yapısı ile yüksek basınca karşı çok dayanıklı. Aynı zamanda normal duvarlara göre 3-5 kat daha fazla çekme dayanımı var. Yüksek derecede pişen ürün yangına karşı da oldukça dayanıklı. Düzgün bir yapıya sahip olan Ekoklinker, duvarların kolay ve hızlı örülmesini sağlarken, geleneksel ve gelişmiş sıva sistemleriyle de uyum sorunu yaşamıyor. Bu sayede inşa süresi de kısalıyor."

İlk yıl hedefi 50 bin ton

Işıklar Yapı Ürünleri’nin iki ayrı fabrikada yılda 180 bin ton üretim yapabildiğini söyleyen Özgür Üzeltürk, şuan için üretimin 4’te 1’ini Ekoklinker’e ayırdıklarını ifade etti. 4 ay önce ortaya çıkan Ekoklinker’in şimdiden önemli projelerde tercih edilmeye başladığını da belirten Üzeltürk, 2016 yılında 50 bin ton satış hedeflediklerini söyledi. Ürünün satış fiyatı geleneksel duvar tipleri ile aynı rakamlarda seyrediyor. 30 ülkeye yapı ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerine değinen Üzeltürk, Ekoklinker’i öncelikle Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, İran ve Irak gibi komşu ülke pazarlarına sunacaklarını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isiklardan-42-desibellik-sesi-engelleyen-yatirim_144547.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!