Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İskele Sistemlerine Yeni Bir Alternatif: Dış Cephe Platformları

Aray Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Atilla Kırşan: Nisan ayında iş kazalarında hayatını kaybeden 57 işçinin 21’i inşaat sektöründe çalışıyordu. Bunların önemli bir kısmı da dış cephe çalışmaları için kurulan iskelelerden düşen işçiler. İş sağlığı ve güvenliği için kurma iskelelerin yerini daha güvenli olan dış cephe platformları alıyor.

yapi.com.tr
İskele Sistemlerine Yeni Bir Alternatif: Dış Cephe Platformları

Türkiye’de iş kazalarının en sık yaşandığı sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. Nisan ayında iş kazalarında hayatını kaybeden 57 işçinin 21’i inşaat sektöründe çalışıyordu. "Kanuni düzenlemeler bir yere kadar etkili oluyor; ondan sonrası iş verenin duyarlılığıyla ilgili" diyen Aray Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş Genel Müdürü Atilla Kırşan, Nisan ayında iş kazalarında hayatını kaybeden 57 işçinin 21’inin inşaat sektöründe çalışmakta olduğunu anımsattı. Bunların önemli bir kısmının da dış cephe çalışmaları için kurulan iskelelerden düşen işçiler olduğunu vurgulayan Kırşan, şunları söyledi:

AtillaAtilla Kırşan"Bu gidişe herkesin elbirliğiyle dur demesi gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği için kurma iskelelerin yerini daha güvenli olan dış cephe platformları alıyor. Dış cephe platformları, kurulum kolaylığı ve her zemine uyum sağlayan yapısıyla şantiyelerin çok daha kısa sürede işlerini bitirmesini sağlıyor. Çelikten yapılan dış cephe platformları, ahşap kurma iskelelere göre çok daha dayanıklıdır. Dış cephe platformları kenar korumalıkları sayesinde işçilerin düşmesine engel oluyor".

İş kazalarının ekonomik kaybı 50 milyon TL

İş kazalarının manevi boyutunun yanı sıra maddi sonuçları da olduğuna dikkat çeken Kırşan, “2012 ILO verilerine göre, dünya genelinde her yıl 230 milyondan fazla iş kazası yaşanıyor. 160 milyon kişi meslek hastalıklarına yakalanırken, 2.4 milyon insan bu iş kazalarında hayatını kaybediyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre Türkiye, iş kazaları sonucu ölümlerde Cezayir ve El Salvador’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye, 2003’ten bu yana iş kazaları nedeniyle 50 milyon liralık ekonomik zarara uğradı” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskele-sistemlerine-yeni-bir-alternatif-dis-cephe-platformlari_110082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!