Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşletmelere Çatkapı Denetim!

Artık iş güvenliği denetimlerini çatkapı kontrole giden bin iş müfettişi yapacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin bütün sektörlerde ve işletmelerde uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek için bin iş müfettişi görevlendirdi.

yapı.com.tr
İşletmelere Çatkapı Denetim!

İşçilerin sağlıklarına zarar verebilecek durum ve şartlardan korumak, iş kazalarını en aza indirmek ve iş güvenliği bilincini ve kültürünü yaygınlaştırmanın amaçlandığı çalışmada müfettişler sahaya inerek sektör ve firmalara yönelik çat kapı denetimler yapıyor.

Tedbirleri kontrol edecek

Akşam Gazetesi'nin haberine göre, Haziran ayında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,1 Ocak 2013’te yürürlüğe girmişti. İlk 6 aylık süreçte bakanlık teşkilatları toplumda iş güvenliğinin önemi ve gerekliliği ile ilgili bilinci yaygınlaştırmaya çalışıyor. Bir yandan Türkiye İş Kurumu (İş-Kur) koordinasyonunda yürütülen eğitim ve tanıtım çalışmalarıyla toplum kesimleri bilgilendirilirken, öte yandan görevlendirilen müfettişler sektörlerde iş güvenliği tedbirleriyle ilgili denetimler gerçekleştiriyor.

Müfettişler artacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iş müfettişi sayısını artıracağını ifade eden Samsun İş Kurumu İl Müdür Hasan Kılıçarslan, iş güvenliği tedbirlerinin uygulanması konusunun çok önemli olduğunu söyledi. İş müfettişlerinin ülke genelinde başladıkları sektör ve işletme denetimlerini sürdürdüğünü ifade eden Kılıçarslan, “Şu an bilgilendirme ve bilinçlendirme süreci olduğu için cezai yaptırım uygulanmıyor. Ama bakanlığımızın iş müfettişleri, hem görevlendirme hem de şikayet üzerine iş yerlerine her an gelip denetim yapabiliyor, yapıyor. Bin tane iş müfettişi var. Bu sayı daha da artacak" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isletmelere-catkapi-denetim_104681.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!