Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İSO 10. Sanayi Kongresi Başladı

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: ''Sanayimizin durumunu, yüzme öğrenmek üzere derin sulara atılan bir insanın durumuna benzetebiliriz. Zorluklara, eksiklere rağmen sanayimiz, bir şekilde su üstünde kalmayı ve hatta yüzmeyi başarmıştır. Bundan sonrası için hedefimiz artık, sanayimizi, çok daha uzun mesafeler kat edebilen, tekniği güçlü,

yapi.com.tr / AA
İSO 10. Sanayi Kongresi Başladı

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından düzenlenen İSO 10. Sanayi Kongresi başladı. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, 2000'li yılların ilk 10 yılında Türkiye'nin, iki büyük ekonomik krizle karşılaştığına değinerek, ilk kongrenin yapıldığı 2002 yılında, 2001'deki ekonomik krizin henüz geride bırakıldığını, ilk altı kongrenin gerçekleştirildiği 2002-2007 yılları arasında küresel ekonomide iklimin ılıman olduğunu anlattı.
    
2008'de ılıman iklimin yerini 'sert rüzgarlara bıraktığını' dile getiren Küçük, ''Rüzgarların şiddeti 2009'da en üst seviyeye çıkarken, 2010, tüm dünya ekonomisinin nispeten toparlandığı bir yıl oldu. Türkiye ise krizden çıkışta dikkati çekici bir başarı ortaya koydu. Ancak 2010'daki toparlanmaya rağmen küresel ekonomiye yönelik endişeler yatışmamıştı. İkinci dip beklentisi sık sık dile getiriliyordu ve nihayet 2011'in ikinci yarısı itibarıyla, özellikle de Avrupa'daki sorunların etkisiyle, belirsizlik bulutları ortalığı yeniden kapladı. Dolayısıyla, onuncu kongremizi de soru işaretlerinin gölgesinde, zor bir ekonomik konjonktürde gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu.
    
Küçük, küresel ekonomiye bakıldığında, gelecek birkaç yılın çok kolay geçmeyeceği, halihazırda işaretlerini veren değişimlerin, dalgalanmaların, güç kaymalarının devam edeceğinin anlaşıldığını kaydederek, şöyle devam etti:
    
''Karşımızdaki tablo, tarihin çözülme ve yeniden yapılanma evrelerinden birinde olduğumuza işaret ediyor ve biliyoruz ki, böyle değişim ve yeniden yapılanma dönemlerinin kazananları ve kaybedenleri oluyor. Bulunduğumuz dönemeçte, önümüzdeki temel mesele, ülkemizin değişimin kazananları arasında yer almasını sağlamaktır ki, küresel ekonominin yükselen yıldızlarından biri olarak görülen Türkiye, potansiyeli ile bunu fazlasıyla hak etmektedir. Kazananlar arasında yer alabilmek için, kongremizin başlığında da ifadesini bulduğu üzere, bu fırtınalı ortamda, gelen veya gelebilecek dalgaları iyi anlamak, doğru yönetmek ve ülkemizin geleceği için fırsata çevirebilmek gerekiyor.''

Küresel ekonomide başarıya giden yolun, sürdürülebilir rekabet gücüne sahip olmaktan geçtiğini vurgulayan Küçük, sürdürülebilir rekabet gücünün, içinde bulunulan dönemi başarıyla atlatmak açısından önem taşıdığını söyledi.
Küçük, bu konuda makroekonomik düzeyde gerekli yapısal değişimi sağlamak rekabet için en uygun ortamı yaratabilmek ve mikroekonomik düzeyin, küresel ekonomiden gelen dalgaları karşılamaya, fikri ve fiziksel anlamda hazır olması gerektiğini belirtti.
    
ARGE, teknoloji geliştirme, inovasyon gibi, küresel rekabetin ana unsurlarının, sanayicinin gündeminde ilk sıralarda yer aldığını ifade eden Küçük, şöyle dedi:

''Geride bıraktığımız yılları değerlendirdiğimiz zaman sanayimizin, rekabet mücadelesi verdiği küresel sulara çok hazırlıklı ve donanımlı çıktığını söyleyemiyoruz. Hatta sanayimizin durumunu, yüzme öğrenmek üzere derin sulara atılan bir insanın durumuna benzetebiliriz. Zorluklara, eksiklere rağmen sanayimiz, bir şekilde su üstünde kalmayı ve hatta yüzmeyi başarmıştır. Bundan sonrası için hedefimiz artık, sanayimizi, çok daha uzun mesafeler kat edebilen, tekniği güçlü, kondisyon sahibi bir yüzücüye dönüştürmek olmalıdır. Türk sanayicisinde bu istek ve irade fazlasıyla vardır. İşte tam bu noktada beklentimiz, hükümetimizin, sanayimizin mücadelesine daha fazla destek verebilmesidir. Sanayimizi, sürdürülebilir rekabet gücü hedefine yaklaştıracak adımların süratle atılması, içinde bulunduğumuz kritik dönemde her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. İnanıyoruz ki, kamu ve özel sektör işbirliği ile Türkiye küresel ekonomideki bu sıkıntılı dönemi de başarıyla aşacak ve değişimin kazananları arasında yer alacaktır.''
    
''Bilim ve teknoloji, ülkenin uluslararası konumunu ve geleceğini belirler''
    
İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan da, geleceği tahmin etmenin en kolay yolunun, onu şekillendirmekten geçtiğini kaydederek, sanayileşmenin temelinin, bilgi üretebilmekten geçtiğine işaret etti. Teknoloji transferi ile kalkınma ve sanayileşmenin olamayacağını belirten Bahçıvan, Türkiye'nin kendi teknolojisini kendisi üretip, sanayileşme ile ulusal ekonomiye katkı sağlaması gerektiğini kaydetti. Bahçıvan, bilim ve teknolojinin, toplumun bütün kesimlerini yakından ilgilendirdiğine değinerek, bilim ve teknolojinin ülke sanayisinin yanı sıra ülkenin uluslararası arenadaki konum ve geleceğini belirleyeceğini söyledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/iso-10-sanayi-kongresi-basladi_90073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!