Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Modern Yıkılıyor mu?

Galataport projesi kapsamında İstanbul Modern'in yıkılıp yeniden yapılacağı konuşuluyor. Üç yıl sürecek inşaat sırasında müzenin beş yıldızlı otel yapılması düşünülen Karaköy'deki Paket Postanesi'ne taşınmasına karar verilmiş.

yapi.com.tr
İstanbul Modern Yıkılıyor mu?

Galataport ihalesini Doğuş Holding’in geçen yıl mayıs ayında 702 milyon dolarlık en yüksek teklifle almıştı. Radikal'den Müge Akgn'ün haberine göre, İstanbul Modern sanat müzesinin bulunduğu binanın yıkılarak yerine yeni bir bina yapılacak.

İstanbul 2 No’lu Koruma Kurulu, İstanbul Modern’le ilgili son kararını “4 numaralı antrepoda yer alan İstanbul Modern’in yerinde kalması, 5 no’lu antreponun da Resim ve Heykel Müzesi olması” doğrultusunda vermişti.

Doğuş Holding, Serdar Bilgili ve Ethem Sancak işbirliğiyle Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi’ne dek uzanan alanda inşa edilecek Galataport projesi için Amerikalı bir mimarlık firmasıyla konuşuluyormuş.

Üç yıl sürmesi planlanan süreçte İstanbul Modern’in Galataport sınırları içinde kalan alanda yer alan ve daha önce yenilenerek beş yıldızlı otel yapılması söz konusu olan Paket Postanesi’ne taşınmasına karar verilmiş. Hatta eğer abartılı bir dedikodu değilse İstanbul Modern’in yerine yapılacak yeni müze binasının altına altı katlı otopark olacak ve teras katı da Doğuş Grubu tarafından restoran olarak kullanılacakmış.

Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilmiş 8000 metrekarelik İstanbul Modern binası Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından çevreyle uyumlu olacak bir biçimde tam donanımlı müzeye dönüştürülmüştü. Yine Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirileceği söylenen yeni İstanbul Modern binası umarız eski ruhunu ve havasını korur.

İstanbul Modern’in yöneticisi Oya Eczacıbaşı da, “Galata Port kapsamında mevcut antreponun yıkılarak yeni müze binası yapılacağı söyleniyor. Böyle bir plan var mı?” şeklindeki soruyu “Bölgedeki dönüşümde İstanbul Modern’in müze olarak varlığının ve işlevinin büyümesi için gerekli olan her koşulu gözden geçiriyoruz. Bu aynı zamanda büyük bir sinerji, dönüşüm ve işbirlikleri doğuruyor. Şu ana kadar her zaman böyle ilerledik, bundan sonra da böyle olacağına inanıyorum” diyerek, yani bir anlamda ‘evet’ diye cevaplamıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-modern-yikiliyor-mu_122465.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!