Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?

2020 Olimpiyat oyunlarının hangi şehirde yapılacağı 7 Eylül cumartesi günü açıklanacak. Sonucu heyecanla bekleyen aday İstanbul olimpiyatlara nasıl hazırlandı? Olimpiyatlar için hazırlanan master planda neler bulunuyor?

İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?

İstanbul’da olimpiyat heyecanı, tartışmalarla birlikte sürüyor. Sonuçlar 7 Eylül cumartesi günü açıklanacak. Uzmanlar olimpiyatlara daha önce de birçok defa aday olan İstanbul’un bu kez şansının yüksek olduğunu söylüyor. Türkiye'nin olimpiyatlara hazırlanma heyecanına ortak olan inşaat sektörü ve iş adamları da oldukça umutlu. 

Diğer yandan kolektif çevreler ve bilim insanları olimpiyat hazırlık sürecini imar faaliyeti olarak değerlendiriyor. Olimpiyat için inşa edilecek yapıların gelecekteki akıbetinin ne olacağına ilişkin tartışmalarda öngörülen senaryolar pek iç açıcı görünmüyor. Olimpiyat deneyimini daha önce yaşamış ülke örnekleri üzerinden yapılan değerlendirmeler göz önüne alındığında, olimpiyatın maliyetinin Türkiye ekonomisini kötü yönde etkileyeceği de öngörüler arasında. Peki hazırlıkları gündemde geniş yer tutan olimpiyat için hazırlanan master plan ne içeriyor?

4 bölge belirlendi

2020 Olimpiyatları için hazırlanan master plan; faaliyetler ve hizmetlerin gerçekleştirileceği 4 bölge ve bu bölgeler arasındaki ulaşım bağlantılarını içeriyor.

  • İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?
  • İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?
  • İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?
  • İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?
  • İstanbul Olimpiyatlar için Ne Öneriyor?

Boğaziçi bölgesi; Haydarpaşa çevresi, Beşiktaş, Taksim ve tarihi yarımadayı içine alıyor. Haydarpaşa çevresinde okçuluk ve kürek yarışları için belirlenmiş alanlar dikkat çekerken, planın içinde daha sonra rekreatif alan olarak kullanılması öngörülen Boğaz stadı da bulunuyor. Beşiktaş - Taksim arasındaki alanda ise İnönü Stadyumu ile birbirine bağlanan kongre vadisi öne çıkıyor.Sahil bölgesi, Yedikule sur dibinden başlayarak Ataköy'e uzanıyor. Bu bölgede sur dibine kurulması öngörülen 3 spor tesisi ve Altın Kapı çevresinde yapılacak 100 hektarlık park alanı dikkat çekiyor.Belgrad ormanlarının içine kurulan orman bölgesinde bisiklet parkı, ulusal atış merkezi, kano yarışlarının yapılacağı bir stadyum kurulması hedefleniyor.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın iyileştirilmesini öngören planda; Olimpik ve Paralimpik Köy, Medya Köyü gibi alanlar da Atatürk Olimpiyat Stadı etrafında kurgulanan Olimpiyat Şehir Bölgesi’ne yerleştiriliyor.

19,7 milyar dolar bütçe ayrıldı

Kentin kültürel ve doğal özelliklerinin vurgulandığı adaylık kitapçığında, sportif tesisler ve altyapı yatırımları için 19,7 dolar bütçe ayrıldığı belirtiliyor. Kitapçıkta ayrıca olimpiyat için yapılan planların 2023 Türkiye Master Planı ile uyumlu bir şekilde hazırlandığı vurgulanıyor.

Detaylı bilgi için İstanbul 2020 sitesini ziyaret edebilirsiniz

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-olimpiyatlar-icin-ne-oneriyor-_112071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!