Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Keçiören Metrosu Açıldı

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı, yapımı 12 yıl süren Keçiören Metrosu 15 Ocak tarihine kadar ücretsiz hizmet verecek.

yapi.com.tr/AA
Keçiören Metrosu Açıldı

Ankara'da yapımı 12 yıl süren metronun açılışını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yapıyor. Keçiören Metrosu günde 50 bin yolcu taşıyacak.

AKM-Keçiören arasındaki seyahat süresini 17 dakikaya indirecek metro hattında, başlangıçta 6 set (3’lü dizi) vagonlarla, 7 dakika aralığıyla hizmet verilecek. İhtiyaca göre servis aralığı daha da kısalacak Keçiören Metrosu’ndan, AKM istasyonunda Batıkent Metrosu’na aktarma sağlanacak.

Keçiören’in trafiğine ve toplu taşıma sistemine büyük kolaylık sağlayacak 9 bin 200 metre uzunluğundaki Keçiören Metrosu, Şehitler (Gazino), Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Belediye, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ ve AKM istasyonlarından oluşuyor.

Bakanlıkça yapımı tamamlanan Keçiören Metrosu'nda, yolcu taşımacılığı açılışın ardından başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz 2003'te öz kaynaklarıyla yapımına başladığı metro hattının bina ve inşaat yapım çalışmalarına 306 milyon 410 bin lira harcayarak inşaatı yüzde 43,19 seviyelerine getirmiş, 25 Mart 2011'de hattın yapımını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devretmişti.

Günde 50 bin yolcu taşıyacak

Keçiören Metrosunun açılışında ilk olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek konuştu. Ardından Başbakan Yıldırım söz aldı.

Yıldırım, Keçiören Metrosunun 9 tane durağı olduğunu ve tam kapasite ile çalıştığında günde 50 bin yolcu taşıyacağını söyledi.

Gazino durağı ve meydanının adı da şehitler durağı ve meydanı olarak değişti diyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Ankara merkezli hızlı tren hatları Konya'ya, İstanbul'a ulaştı. Ankara Anadolu medeniyetlerinin kavşağı, siyasetin merkezidir. Ankara'yı mega kent yapıyoruz."

15 Ocak'a kadar ücretsiz olacak

Yıldırım'dan sonra söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bu metro ile Keçiören ilçemizde yaşanan trafik sıkıntısının önemli ölçüde çözüme kavuşacağına inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan, açılışın ardından seferlere başlayacak metronun 15 Ocak tarihine kadar ücretsiz kullanılabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kecioren-metrosu-acildi_153833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!