Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yeniden Yapılan Okullar da Hasarlı

5.8’lik depremde hasar gören 29 okulun tahliyesine karar verildi. Öğrenciler başka okullara yönlendirildi. Hasarlı okullar arasında 17 Ağustos Depremi sonrası güçlendirme yapılan ve yeni inşa edilenler de var.

yapi.com.tr
Yeniden Yapılan Okullar da Hasarlı

17 Ağustos 1999 Depremi’nden ders alınmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Birçok okulda yapılan ‘güçlendirme’ çalışmasına rağmen 26 Eylül’deki 5.8’lik depremin ardından okul binaları tekrar hasar aldı. Marmara Depremi sonrası hasarlı okulların öğrencileri evlerinden uzak yerlerde öğrenim görmek zorunda kalmıştı. Buna rağmen değişen bir şey olmadı. Güçlendirme çalışmaları yapılan binalar da dahil olmak üzere birçok okul yine hasar gördü.

BirGün'den Mustafa Kömüş’ün haberine göre; geçen perşembe günü yaşanan deprem okulların ‘dayanıklılığını’ gözler önüne serdi. 5.8’lik orta düzeyde sayılacak bir depremde bile İstanbul’da 29 okul depremde oluşan çatlaklar nedeniyle tahliye edildi. Valilik’ten yapılan açıklamada ‘Ön hasar tespit çalışmalarında az ve ağır hasarlı olduğu tespit edilen 29 okulda eğitim gören öğrencilerimizin geçici olarak eğitimlerine devam edecekleri okullar belirlenmiş ve velilerimize bildirilmiştir’ ifadeleri kullandı.

11 senelik okul zarar gördü
İstanbul Sultangazi’de bulunan İstiklal İlkokulu ve Ortaokulu binaları depremde hasar aldı. Aynı okul 1999’da yaşanan depremin ardından hasar gördü ve o zamanki adıyla Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’nda eğitim görmek zorunda bırakıldı. Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu’ndaki öğrenciler sabahçı İstiklal Okulu’ndakilerse öğlenci oldu. Daha sonra 2001 yılında İstiklal Okulu’nun binası yenilendi. 2008 yılında ise İstiklal Okulu’na yeni bina yapıldı. Henüz 11 sene önce yapılan bina bu depremde de hasar gördü ve öğrenciler 4’e bölündü. Öğrenciler Şehit Teğmen Ali Yılmaz İlkokulu ve Ortaokulu, Veysel Sacihan İmam Hatip Ortaokulu ve Sultangazi Özel Eğitim Uygulama Okulu’na gönderildi.

Aynı şekilde Sancaktepe’deki Osmangazi İlkokulu da yakın zamanda güçlendirme çalışması yapılmasına rağmen bina yine de hasar gördü. Öğrenciler de başka bir okula gönderildi.

Gaziosmanpaşa’da bulunan Vefa Poyraz Lisesi de aynı durumda. Lisenin sitesinde okulun daha önce bakımdan geçtiği şöyle ifade edildi: “2005-2006 yılında 4 yıllık lise ile öğrenci alımına başlayan okulumuz aynı dönemde ciddi bir onarıma girdi. Tüm zemin ve iç-dış mekan yeniden tefriş edildi.” Aradan henüz 13 yıl geçmesine rağmen okul bu depremde ciddi oranda hasar gördü.

Güçlendirme işe yaramadı
Pendik’te bulunan Seyit Burhan Toprak İlkokulu da yakın zamanda güçlendirme çalışması yapılan okullardan. Okulun sitesinde bu çalışmaya ilişkin şu bilgiler aktarıldı: “B Blok 360 m üzerinde 4 katlı betonarme olarak 1999 yılında yapılmış olup yangın merdivenine, çok amaçlı salona, 16 dersliğe ve 3 idare odasına sahiptir. 2 blok ortak kullanıma başladığında toplam 25 derslik 3 idare odası 1 öğretmeler odası 1 çok amaçlı salon 1 fen araç gereç odası olarak kullanılmıştır. 2 binada da 2009 yılı haziran ayında başlayan Deprem Karşı güçlendirme Çalışmaları kapsamında binanın ısınma sistemi doğalgaza dönüştürülmüştür.” 10 yıl geçmesine rağmen ortaya çıkan hasar nedeniyle öğrenciler ikili eğitim görmek zorunda kalacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeniden-yapilan-okullar-da-hasarli_175194.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!