Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'da "Kalabalık Oto"ya Özel Yol Modeli Geliyor!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı eylem planının İstanbul trafiği açısından çok yerinde olduğunu ifade eden İstanbul Büyüşehir Belediyesi Ulaşım Danışmanı Profesör Mustafa Ilıcalı, servislerin kaldırılmasının ise şu an için mümkün olmadığını söyledi.

yapı.com.tr
İstanbul'da "Kalabalık Oto"ya Özel Yol Modeli Geliyor!

Hürriyet'ten Burak Coşan'ın haberine göre, İstanbul’da toplu ulaşımın tek elden modellenmeden bazı şeylerin aşılamayacağının altını çizen Ilıcalı, “Otobüsler, deniz taşıtları, minibüsler, metrolar, trenler bunların hepsi neredeyse ayrı birimler tarafında idare ediliyor. Bu düzeltilmeden birşeyleri değiştirmek mümkün değil. İstanbul’da trafik sıkışıklığının 1 yıllık maliyeti 6 milyar dolar” dedi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne trafik için acil eylem planı hazırladıklarını ve sunduklarını belirten Ilıcalı şöyle konuştu:

Yeni eylem planı

“Kadıköy, Beşiktaş, Şişli ve Ataşehir gibi trafiğin yoğun olduğu bölgelerde pilot uygulamalar başlayacak. Buralarda elektronik sistemler kullanılacak. Toplu taşıma araçları için kullanılan özel yollar içinde 3-4 yolcunun olduğu özel otomobiller içinde açılacak. Park alanları oluşturulacak. İnsanlar toplu taşımaya yönelendirilecek. Bunların dışında birkaç projemiz daha olacak” dedi. Denizin de toplu ulaşımda daha sık kullanılması gerektiğini belirten Ilıcalı, “Bu alanda filolar yenilenmeli. Yeni hatlar oluşturulmalı. İnsanlar deniz yoluna yönlendirilmeli.” Ilıcalı’nın bahsettiği kalabalık otomobiller için özel yol uygulaması bugün ABD’nin bir çok eyaletinde ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde kullanılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulda-kalabalik-otoya-ozel-yol-modeli-geliyor_126144.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!