Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’un ‘Deprem Acil Müdahale’ ve ‘Erken Uyarı Sistemi’ Yenileniyor

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından temin edilen donanımla İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi kısmen yenilenecek.

yapi.com.tr
İstanbul’un ‘Deprem Acil Müdahale’ ve ‘Erken Uyarı Sistemi’ Yenileniyor

p>İstanbul İl Özel İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, İPKB, mevcut ve halen çalışmakta olan İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi'ni teknolojik gelişmeler ışığında modernize edecek.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Deprem Bilgi Sistemi Projesi kapsamında yapılacak yenileme çalışmalarıyla deprem sonrasında acil hasar ve olası can kaybı tahminlerinin İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne iletilmesinin sağlanması ve Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü veri depolama sisteminin Hasdal'daki İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi'nde bir yedeğinin oluşturulması hedefleniyor.

Temmuz ayında kurulum işlemi başlayacak

Donanım alımları tamamlanmak üzere olan projenin Temmuz ayında kurulum işlemleri başlayacak, Ekim ayı sonunda tüm istasyonların kurulumları tamamlanarak, operasyonel olarak hizmet verecek hale getirilecek.

İstanbul Deprem Acil Müdahale ve Erken Uyarı sisteminin kısmen yenilenmesiyle kapasite artırımı sağlanacak. Sistem, İstanbul'un doğu ve batı bölgelerine doğru genişletilecek. Geliştirilecek yeni bir yazılım vasıtasıyla da deprem sonrası hasar tahminleri daha doğru ve hızlı olarak İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne aktarılacak.

Ayrıca Marmara Bölgesi'ndeki depremleri çözümlemek amacıyla verilerin gerçek zamanlı olarak İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne aktarılması ve deprem değerlendirme sisteminin kurulması sağlanacak.

İstanbul'daki kritik yapılara (köprüler, havaalanları, hastane ve diğer lojistik öneme haiz idari yapılar gibi) yerleştirilen ve yerleştirilecek kuvvetli yer hareketi kayıt cihazlarının sayılarının artırılması, elde edilen verilerin deprem acil müdahale ve erken uyarı sistemine dahil edilmesiyle deprem sonrasında bu yapı ve tesislerin hasar ve kullanılabilme durumları ile ilgili bilgilerin ilgili makamlara daha hızlı ve güvenilir şekilde iletilmesi de mümkün olacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-deprem-acil-mudahale-ve-erken-uyari-sistemi-yenileniyor_100745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!