Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul'un Surları Güvenli Hale Geliyor!

İstanbul'da Amerikalı Sarai Sierra'nın öldürülmesiyle gündeme gelen surların daha güvenli hale gelmesi planlanıyor. Fatih Belediyesi, 30 bin metrekarelik rekreasyon ve yürüyüş alanı projesinin ilk adımını attı.

yapi.com.tr
İstanbul'un Surları Güvenli Hale Geliyor!

Sabah'ın haberine göre, Fatih Belediyesi, 30 bin metrekarelik rekreasyon ve yürüyüş alanı projesinin ilk adımını attı. Mevlanakapı ile Topkapı surları arasındaki alanda yapılacak proje bugün Mevlanakapı Mahallesi'nde bir fabrika yıkımıyla başladı.1963 yılından beri köpük ve strafor imalatı yapan 3 bin 600 metrekare alan üzerine kurulu fabrika Fatih Belediyesi tarafından kamulaştırılarak yıkıldı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yıkım sırasında bölgeye gelerek çalışmaları takip etti.

30 bin metrekareye yeşil alan

Projenin yalnız yıkımı yapılan fabrika alanıyla sınırlı olmadığını belirten Demir, 'Şu an bulunduğumuz alan Mevlanakapı ile Topkapı arasında bir yer. Şu anda çalışmasını başlattığımız yer, yaklaşık 3 bin 600 metrekarelik bir alan. Ancak, bu proje Topkapı'ya kadar toplam 30 bin metrekarelik bir alana yayılacak. Surların iç kısmında kalan ve atıl olan bu bölgeleri gerek kamulaştırarak gerek karşılıklı uzlaşarak şehrin ihtiyacı olan yeşil alanlara dönüştürüyoruz. Böylece, Yedikule'den Ayvansaray'a kadar olan kara surlarımızın iç tarafını kamulaştırmak suretiyle yeşil alana, rekreasyon alanlarına dönüştürmeyi düşünüyoruz' dedi.

'Surlar güvenli alanlar olacak'

Yedikule kapısıyla Silivrikapı arasında 85 bin metrekarelik bir alanın çalışmasını daha önce başlattıklarını kaydeden Demir, Edirnekapı ile Ayvansaray arasında kamulaştırma çalışmalarının olduğu bilgisini verdi. Hedeflerinin kara surlarının iç tarafını insanların yürüyebilecekleri, dinlenebilecekleri alanlara dönüştürmek olduğunu ifade eden Demir şöyle konuştu; 'Yedikule'den Sarayburnu'na uzanan rekreasyon ve yürüyüş alanı yapacağız. İnsanlar bu alanları kullanarak Yedikule'den Sarayburnu'na ister yürüyerek, ister bisiklet kullanarak ulaşabilecekler. Ayrıca, bu surların güvenliği kamuoyunun gündemindeydi. Hatırlayın, Amerikalı Sarai Sierra surların iç tarafında öldürülmüştü. Bu çalışmalarla surlar güvenlikli alanlar haline dönüştürülecek. Fatih Belediyesi olarak İstanbul ve Tarihi Yarımada için yüzyıllardır beklenen çalışmaları yapıyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbulun-surlari-guvenli-hale-geliyor_111287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!