Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Edirne'deki Tarihi Surların Kalıntıları 'Jeoradarla' Belirlenecek

Edirne'deki tarihi surların kalıntıları, Edirne Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ve Zozopov Vakfı işbirliği ile 'jeoradar' uygulamasıyla belirlenecek.

yapi.com.tr / AA
Edirne'deki Tarihi Surların Kalıntıları 'Jeoradarla' Belirlenecek

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan İnci, bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında oluşturulan 'İki Komşu Ülkenin İşbirliğinde Kültürel Ağın Oluşturulması' projesinin AB tarafından onaylandığını söyledi. Projenin EGİAD ve Bulgaristan'da faaliyet gösteren Zozopov Vakfı'nca yürütüldüğünü belirten İnci, şöyle konuştu:

''Daha önce kentteki surların yerlerinin tespitiyle ilgili çeşitli çalışmalar yapıldı. Ancak öncekilere nazaran jeoradar cihazıyla tekrar tespit yapılacak. Eksik kalmış noktalar varsa bunları belirleyerek tartışmaya açacağız. Bulgaristan'da da incelemeler yapacağız. Öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi her iki bölgede de çalışmalara dahil edeceğiz. Projenin toplam bütçesi 138 bin 715,79 avrodur. Türkiye'de ise 69 bin 789 avrosu kullanılacaktır.''
    
''Trakya'daki tüm tarihi yerleşmeleri önemli buluyoruz''
    
Trakya Üniversitesi (TÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burcu Özgüven ise Edirne'nin tarih açısından önemli bir kent olduğunu söyledi. Proje kapsamında Edirne'nin surları ve tarihi alanlarının mimari, kültürel ve arkeolojik açıdan inceleneceğini ifade eden Özgüven, şunları kaydetti:
     
''Bu kapsamda Türkiye-Bulgaristan işbirliği içerisinde bir yıl önce çalışmaları başlatmıştık. Çalışmalar içerisinde Edirne Kalesi ve surlarının tarihi yapısı incelenecek. Bunun Roma Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli aşamalar geçirmiştir. Osmanlı'nın son dönemlerinde bu surlar yıkılmıştır. 'Bu tarihi surlar Roma döneminde nasıldı' diye araştıracağız. Bu tarihi surların yapısını incelemek ve bunu yeniden restore etmek için çalışacağız. Jeoradar uygulamasını devreye sokacağız.''
     
Zozopov Vakfı'ndan Anton Kovachev de proje kapsamında Bulgaristan ve Türkiye'deki çalışmalara destek vereceklerini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/edirnedeki-tarihi-surlarin-kalintilari-jeoradarla-belirlenecek_104066.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!