Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İstiklal’de Riskli Binalara Restorasyon

Türkiye’nin en turistik caddesi İstiklal’de faaliyet gösteren birçok işletme, afet riski dolayısıyla kepenk indirirken bazı binalar yıkılma riskine karşı mecburi restorasyona alındı

yapi.com.tr
İstiklal’de Riskli Binalara Restorasyon

Sabah Gazetesi'nden Zeynel Yaman'ın haberine göre, dünya metropolleri arasında en pahalı cadde olarak gösterilen Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki binalar yıkılma ve deprem tehlikesine karşı yenileniyor. Bölgede son olarak afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesiyle ilgili kanundan yararlanmak isteyen 7 mülkiyet sahibi, binasını tahliye ettirmek üzere başvurdu. Cadde üzerindeki binalar yeniden yapılmak üzere kapatılarak restorasyona alındı. Böyle olunca da esnaf restorasyon bitene kadar mecburen kepenk indirmek zorunda kaldı.

Binalar tahliye ediliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yapılan başvurular, yetkili yapı denetim firmalarınca denetlendi. Caddede son olarak 7 binanın çökme, yıkılma tehlikesine karşı tahliye edilmesi, restorasyon veya güçlendirme sonrasında yeniden açılabileceği uyarısında bulunuldu. Beyoğlu Belediyesi'ne iletilen konuyla ilgili mülk sahibi ve kiracılara tebligat yapılarak binaları boşaltmaları istendi. Yasal süreleri içerisinde boşaltıldıktan sonra, yenileme veya yeniden yapım izni alan binalarla ilgili işlemlere başlandı. İstiklal Caddesi'ndeki tanınmış mekanların da yeraldığı binalardan bir tanesi yeniden inşa edilerek hizmete açıldı. Diğerleri restorasyon işlemlerine başladı. Yedikule Sırp Purgiç Ermeni Vakfı ile Taksim Surp Agop Ermeni Vakfı'nın mülkiyetindeki binalar da tahliye ve yenileme çalışması kapsamına alındı. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde hasarlı 189 bina bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istiklalde-riskli-binalara-restorasyon_158551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!