Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taşocağı Kirletiyor Pınarbaşılılar Direniyor

Uşak Pınarbaşı’nda bulunan taşocağında kapasite artırımına gidilmek istenmesine yurttaşlar tepkili. Pınarbaşılılar, yöre halkını bilgilendirmek için düzenledikleri toplantılarda taşocağının doğayı kirlettiğini ve geriye sadece bir çukur bıraktığını anlatıyor.

yapi.com.tr
Taşocağı Kirletiyor Pınarbaşılılar Direniyor

Uşak Pınarbaşı’nda bulunan taşocağının kapasitesinin artırılmak istenmesine karşı yurttaşlar mücadele veriyor. Birgün'den Berkay Sağol'un haberine göre Pınarbaşılılar, yöre halkını çevresel ve hukuki yönden bilgilendirmek adına bir toplantı düzenledi.

Toplantıya İzmir Barosu’ndan avukat Muzaffer Çevrim ve Orman Mühendisleri Odası eski İzmir Şube Başkanı Kenan Öztan katıldı. Toplantıda konuşan Öztan, Türkiye’nin taşocaklarına ihtiyacı olmadığını ve bu ocakların sadece işletmecisine para kazandırdığını söyledi. Öztan taşocaklarının kurulduğu bölgedeki halka zarardan başka hiçbir şey vermeyeceğini vurgulayarak “Yapılan bu yatırımlarda kamu yararı var mı, esas bu sorunun sorulması gerekir. Bu konuya titizlikle bakılması gerekir” diye konuştu. Öztan taşocaklarının su ekonomisini de tümüyle bozduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Akan pınarların ve derelerin çoğunu kurutuyor. Taşocağından çıkan tozlar, çiçeklenmeyi, meyve verimini olumsuz yönde etkiliyor. Taşocağından geriye sadece bir çukur kalıyor. Bir taşocağı nasıl çalışma yapar, ne kadar patlatma yapar bununla ilgili yönetmelikler var. Buna uygun çalışırsa hiçbir problem ortaya çıkmaz. Burada asıl problem hükümetin halkın yanında değil şirketlerin yanında olmasıdır.”

"Size yaşayacak alan bırakmazlar"
Daha sonra söz alan Av. Muzaffer Çevrim ise, “Eğer mücadeleye devam ederseniz bu insanlar buraya asla gelemez. Bugün buraya taşocağı kurulursa yarın termik santralde kurarlar. Daha sonra siz yaşayacak alan bulamazsınız” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasocagi-kirletiyor-pinarbasililar-direniyor_173009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!