Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine dair Tebliğler

Ekonomi Bakanlığı'nın İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine İlişkin Tebliğleri Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

yapi.com.tr / AA
İthalatta Haksız Rekabetin Önlenmesine dair Tebliğler

Yerli üreticiler Kütahya Manyezit Sanayi AŞ (Kümaş) ile Süperateş Ateşe Mukavim Malzeme Sanayi AŞ (Süperateş), Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli 'belirli ateş tuğlaları' ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep etti.
    
Söz konusu başvuru, Konya Selçuklu Krom Magnezit Tuğla Sanayi AŞ, Haznedar Refrakter Sanayi AŞ ve Sörmaş Söğüt Refrakter Malzemeleri AŞ tarafından da desteklendi.
    
İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğuna, ÇHC menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.
   
Hindistan menşeli granit
   
Öte yandan yerli üreticiler Granitaş Granit Sanayi ve Pazarlama AŞ (Granitaş) ile Silkar Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ (Silkar), Hindistan menşeli granit ithalatının dampingli fiyatlarla yapıldığına ve bu ithalat nedeniyle zarar gördüklerini iddia etti. Yerli üretim dalının yapmış olduğu bu başvuru üzerine, Hindistan menşeli granit için bir damping soruşturması başlatıldı. Daha sonra Granitaş ve Silkar firmalarının şikayetlerini geri çekmeleri üzerine, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu damping soruşturmasının önlemsiz olarak kapatılmasına karar verdi.

Polyester elyaf ithali

Yerli üretici SASA Polyester Sanayi AŞ, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli 'polyester elyaf' ithalinde halen uygulanmakta olan dampinge karşı önlemin sona ermesinin damping ve zararın devamına veya yeniden tekrarına yol açacağı gerekçesiyle ÇHC için bir nihai gözden geçirme soruşturması açılmasını talep etti. Söz konusu başvuru, Usaş&Fiber Geri Kazanım San. ve Tic. AŞ, Bozoğlu Tekstil San. ve Tic. AŞ, Ertona Tekstil Plastik Geri Dönüşüm San. ve Tic. AŞ, Ritaş Kimya ve Tekstil San. ve Tic. AŞ, Yılmaz Ambalaj Atıkları Geri Dönüşüm San. ve Tic. Ltd.Şti, Milkay Teknik Tekstil Sanayi AŞ ve E.U.R.O. Fiber Tekstil Plastik Elyaf San. ve Tic. Ltd.Şti firmaları tarafından da desteklendi.

İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu, bir nihai gözden geçirme soruşturmasının açılabilmesi için yeterli bilgi, belge ve delillerin bulunduğuna, ÇHC menşeli söz konusu ürün için nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ithalatta-haksiz-rekabetin-onlenmesine-dair-tebligler_101110.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!