Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İtiraf Niteliğinde Proje Tanıtım Dosyası

Termik santrallerin ve madenlerin kuşatması altındaki Maraş Elbistan’da bir mermer ocağı projesi için ÇED süreci başlatıldı. Açılması planlanan maden ocağı su havzaları, tarım arazilerinin yanı sıra halk sağlığını da tehdit ediyor.

yapi.com.tr
İtiraf Niteliğinde Proje Tanıtım Dosyası

Maraş Elbistan’da açılmak istenen mermer ocağı arama ve işletme tesisinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Toplamda 15 hektara yakın alanda arama yapılacak projenin bedeli 575 bin TL olarak belirlendi. Tesiste, saatte 405 ton, yılda ise 810 bin ton mermer çıkarılması planlanıyor. Termik santraller ve madenler tarafından kuşatılmış Elbistan’da yeni bir mermer ocağı projesinin, çevreye ve halk sağlığına vereceği zarar, şirketin hazırladığı tanıtım dosyasında itiraf gibi yer alıyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; açık ocak işletmeciliği tekniğiyle işletilmesi planlanan maden ocağı yerleşim yerlerine ve su havzalarına çok yakın. Şirketin tanıtım projesinde yer alan bilgilere göre açılması planlanan mermer ocağı Topraktepe İlkokulu’na 2,1 kilometre, Ceyhan Nehri’ne ise sadece 4,14 kilometre uzaklıkta. Ulaşım ve nakliye yolları, altyapı ve tesis inşaat faaliyetlerinden kaynaklı toz oluşumun meydana geleceği ifade edilen dosyada, ocağın çevresinde ve malzemenin taşınacağı yol boyunca meydana gelecek gürültü de yer alıyor.

Dosyada, madende çalışacak kişilerden kaynaklı evsel atık suların, yüzey sularına deşarjı ve ‘temizlenecek yüzey’ malzemesinin hatalı depolanması sonucu yeraltı suyunda kirlilik oluşma riski de yer aldı. Kazı, depolama, nakliye gibi faaliyetler sırasında dere yataklarına dökülme ihtimali olan malzemelerin su havzalarına vereceği zarar da gözler önüne serildi. Yerleşim yerlerine çok yakın olan maden sahası, yerleşimler arası ulaşım yollarının geçici olarak bloke olmasına da sebep olacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/itiraf-niteliginde-proje-tanitim-dosyasi_177687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!