Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bozcaada'ya "Kruvaziyer Limanı Projesi"!

Bozcaada'yı kruvaziyer gemilere açma ve yeni yat limanı projesinin detayları ortaya çıktı. Ulaştırma Bakanlığı'nın projeyle ilgili 2010'da yaptığı ihaleyi Ankaralı bir şirketin kazandığı, Kalkınma Bakanlığı'nın proje için bütçeden ödenek ayırdığı ve 2012 yılında harcama yaptığı belirtildi.

yapi.com.tr
1 Bozcaada'ya "Kruvaziyer Limanı Projesi"!

Adaposta Gazetesi'nin haberine göre, Bozcaada Belediye Başkanı Mutay katıldığı bir söyleşide,  projede son aşamaya gelindiğini belirterek, "Liman projemiz bittiğinde, marina ve kruvaziyer gemilerinin adaya gelmesi söz konusu. Bu sene yetiştirmeye çalışacağız. Büyük gemiler bu sene gelmeye başlayacak." dedi.

İhalenin içeriğinde neler var ?

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2010 yılında Bozcaada Limanı'nın geliştirilmesi işiyle ilgili olarak ihale duyurusu yapıldı.  Duyuruda, ihale kapsamında ana dalgakıranın 200m. uzatılması, 250 m. yeni tali dalgakıran ve toplam 370 m. rıhtım yapılmasına ilişkin proje, plan, fizibilite ve çevre etki değerlendirme (ÇED) araştırmasıyla ilgili hizmet alımı yapılacağı belirtildi.  İhaleyi merkezi Ankara'da bulunan MSD Deniz Yapıları Mühendislik Proje ve Danışma Ltd.Şti. kazandı.

Ulaştırma Bakanlığı ne planlıyor ?

Projeyle ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan "2013 İdare Performans Programı" raporunda "Bozcaada Limanı Geliştirilmesi İnşaatı" başlığı altında projeyle ilgili şu bilgilere yer verildi :

"Çanakkale İli, Bozcaada İlçesinde, Bozcaada turizminin geliştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan yanaşma rıhtımlarının ve liman içindeki sükunetin sağlanabilmesi için ana dalgakıranın uzatılması, yeni bir tali dalgakıranın yapılmasını içeren proje, limanın yolcu taşımacılığında daha emniyetli hale getirilmesi amacıyla planlanmıştır. 2013 Yılı Yatırım Programına alınması için teklif edilmiştir."

Diğer yandan Ulaştırma Bakanlığı tarafından yayınlanan "Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler" raporunda ise "Bozcaada Limanı Geliştirme Projesi" için 2012 yılında harcama yapıldığı belirtildi.

Proje ne zaman bitecek ?

Limanın geliştirilmesi işiyle ilgili olarak Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan "2013 Yılı Yatırımı Programı"nda ise "Bozcaada Limanı Geliştirme Projesi"yle ilgili fizibilite, etüt-proje işinin bitiş tarihi 2014 olarak belirtililiyor.

Belediye Başkanı Mustafa Mutay : "Projede de son aşamaya geldik ve bu sene yetiştirmeye çalışacağız"

Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay, 1 Şubat 2013 tarihinde "Radyo Boğaz"da yaptığı ve "Her şey Turizm" başlığıyla okuyuculara sunulan mülakatta, projede son aşamaya gelindiğini belirterek adaya kruvaziyer gemilerinin yıl sonunda geleceğini iddia ettiği ortaya çıktı.

Mutay'ın projeyle ilgili verdiği bilgiler şu şekilde :

"Liman projemiz bittiğinde, marina ve kruvaziyer gemilerinin adaya gelmesi söz konusu. Bu projede de son aşamaya geldik ve bu sene yetiştirmeye çalışacağız. Büyük gemiler bu sene gelmeye başlayacak. İşletmelerle temaslarımız sürüyor"

Bozcaada Kaymakamlığı : "Adaya her sezon 80-100 civarında kruvaziyer gemisi gelecek"

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2012 senesinde adaya gerçekleştirilen ziyarette, dönemin Bozcaada Kaymakamı, Bozcaada'nın hudut kapısı ilan edildiğini belirterek, Bozcaada Limanı'nın uluslararası liman konumuna getirildiğini açıklamıştı. Kaymakam projeyle ilgili olarak, limanın yenileneceğini ve GESTAŞ’ın da ortaklığıyla 80-100 civarında kruvaziyer gemisinin her sezon adaya geleceğini ve 5-7 saat kalacak olan günübirlik "varlıklı" turistlerin Bozcaada ekonomisine büyük katkı yapacağını ifade etmişti.

ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş  : "Turizmin gelişmesi için çok önemli bir proje"

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş  ise, adaya gerçekleştirdiği ziyarette, kruvaziyer limanı projesinden ve adaya kruvaziyer gemilerinin yanaşacak olmasından büyük memnuniyet duyduğu belirterek, bunun turizmin gelişmesi için çok önemli bir proje olduğunu söylemişti.

THY tarafından çıkarılan SKYLIFE Dergisi : "En az 200 yat kapasiteli Marina Projesi Var"

Eylül ayında Bozcaada'yı ele alan Skylife Dergisi, yazıda kuzey kıyılarında en az iki yüz yat kapasiteli modern bir marina yapılması düşünüldüğünü belirterek, bir gümrük binası yapılarak adanın kruvaziyer gemilerine açılmasının önemli projelerden biri olduğu belirtti.

Projeye sosyal medyadan tepki var : "Kruvaziyer projesi Bozcaada'yı bitirir"

Skylife Dergisi'nin Eylül ayında yayınlanan Bozcaada yazısıyla birlikte tekrar gündeme gelen adayı kruvaziyer gemilerine açma projesi, sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Projenin adayı Kuşadası'na çevireceği, Bozcaada'nın da çılgın proje gerçeğiyle tanıştığı belirtilirken, adanın kruvaziyer gemilerine açılmasının adanın sonu olacağına dikkat çekildi. Adadaki mevcut altyapının bu tür bir projeyi karşılamayacağına vurgu yapılırken, "3000 kişilik bir gemi günü birlikte gelse, nerede oturur nerede yer içer ?" şeklinde sorular da dile getirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bozcaadaya-kruvaziyer-limani-projesi_113393.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • BOZCAADA' DA MALASEF BİR GEMİYE 5-6 SAATTE NE KADAR HİZMET VERİLİR BUTİK İŞLETMELERLE VE KALİTESİ NE OLUR COK İYİ DÜŞÜNMEK LAZIM ? PROJE İYİ AMA UYGULANABİLİRİĞİ NEDİR ONA KAFA YORMAK LAZIM, AYNI ANADA GELECEK 150 MUSTERİ BİLE ENBUYUK RESTORANIN ADADA ELİNİ AYAĞINI BİRBİRİNE DOLAŞTIRMASI DEMEKTİR. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!