Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İzmir Bir Patlama Yapabilir Diye Düşünüyorum"

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Akın Kazançoğlu ile 34. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul'da; İzmir'in yakın dönem projeleri, İzmir Ticaret Odası'nın gelecek kent vizyonu ve kentin yapı sektörünün durumu üzerine detaylı bir söyleşi gerçekleştirdik.

yapi.com.tr
"İzmir Bir Patlama Yapabilir Diye Düşünüyorum"

BR>"Hükümete yeni pazarlar vaat eden bölgelerde barter anlaşmaları yapmalarını önerdim"

2009 ekonomik krizinin üstünden geçen 1,5 senelik dilimin ardından İzmirli yapı sektörü firmalarının güncel durumunu paylaşabilir misiniz? Badireler ne derece atlatılabildi?

Biliyorsunuz bu badireler 2000 yılından bu yana aralıklarla yaşandı. Sektör de çıkıştan inişe geçti. İnanılmaz küçülmeler yaşadık. 1,5 yıldır ise ivme kazanmaya başlamış durumunda. Ancak 2007’ye dönüş anlamında daha zamana ihtiyaç var. 2012-2013’te tekrar eski gücüne kavuşmuş olacağına, sektörün yeniden çıkışa geçeceğine inanıyorum.

Öte yandan Türk inşaat sektörü, dünya sıralamasında Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor! Türkiye’nin dış müteahhitlik hizmetleri bakımından da büyük faaliyetleri var. Bilhassa Kuzey Afrika ülkelerinde ve Türki Cumhuriyetlerde büyük bir potansiyelimiz var. Bu bölgelere, Afrika ülkelerine Bakanımız ile birlikte ziyarete gittik; son olarak da geçtiğimiz günlerde Başbakanımız ile Moskova’daydık. Oralarda da dış müteahhitlik hizmetleri üzerine temaslarda bulunuldu. Amaç, inşaat sektöründe yeni pazarlar bulmak… Sonuçta bir Pazar kapanırsa, bir diğeri açılıyor; ayrıca mevcut olanı da büyütmek gerekiyor. Tek bir coğrafyaya odaklanmamak gerekiyor. Orada –Libya’da ve Mısır’daki son olaylar gibi- bir şey olursa, tüm pazarınızı kaybediyorsunuz.

Ben hükümet yetkililerine, yeni pazarlar vaat eden bölgelerde yine hükümet bazında barter anlaşmaları yapmalarını öneriyorum. Bu nasıl olacak? Siz, diyelim ki Afrika ülkesinde iş yapacaksınız, ama gelişmekte olan bu ülkeye dair bir garantiniz yok! Ve diyelim o ülkede petrol çıkıyor (Örneğin, Ekvator Ginesi’ne gittik; İngilizler ve Amerikalılar inanılmaz bir kaynak bulmuşlar). Bu noktada hükümetimiz, o bölgeden petrol alabilir. Siz de o bölgede inşaat yaparsınız. Dolayısıyla ben, ona ödeyeceğim parayı size öderim. Mal karşılığı hizmet sayesinde yatırımcı rahatlamış olur! Çünkü siz, Türk firma olarak oraya gidiyorsunuz, inşaat karşılığı para alamayınca da sıkıntı çekiyorsunuz. Hükümet de gidip, başka yerden 100 Liraya alacağı petrolü 95 Liraya alacak. Yani hükümet de kazanacak! Üstelik kendi iş adamının önünü açacak. Böyle bir modelin uygulanmasına ihtiyaç olduğuna inanıyorum.


Sonraki sayfa: "İzmir olarak İstanbul’u da biraz kıskanıyoruz"   >>>>>>> 

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-bir-patlama-yapabilir-diye-dusunuyorum_87105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!