Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İzmir Pier'e Kavuşuyor

İzmir'de uzun süre tartışılan ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenen alışveriş merkezi Konak Pier'in üzerinde bulunduğu 289 ada, 6, 7, 8 numar

Yeni Asır
İzmir Pier'e Kavuşuyor

b>İzmir'de uzun süre tartışılan ve ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürlenen alışveriş merkezi Konak Pier'in üzerinde bulunduğu 289 ada, 6, 7, 8 numaralı parsellerin irtifak hakkının Hazine'ye devredilmesi kararlaştırıldı.
Dün gece Ahmet Piriştina başkanlığında toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu ile ilgili büyük tartışmalar yaşanırken, Meclis, 49'a karşı 2 ret oyuyla üzerinde görünen 3 parseli, Maliye Bakanlığı'na devrederek aradan çekildi.

250 milyar ödendi
Pier'in kurucusu İzmer A.Ş, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin istediği taahhütleri yerine getirerek, Denizcilik İşletmeleri'ne ödemesi gereken faiziyle birlikte 250 milyar liralık irtifak hakkını ödedi. Buradan aldığı ibranameyi Büyükşehir Belediyesi'ne Cumartesi günü sunan İzmer, dün gerçekleşen 90'ıncı meclis toplantısı gündemine 11. madde olarak girdi. Diğer 10 madde hızla geçilerek komisyonlara havale edilirken, sıra Pier'e geldi. Başkan Piriştina, Pier'le ilgili tezkereyi "Dikkatle dinleyin" diyerek okuttu. Tezkerenin ardından ise, hararetli tartışmalar yaşandı.

İsim değişikliği önerisi
Konuşmalar uzayınca CHP'li meclis üyesi Ahmet Kaya söz alarak Pier'in mimarının Cemal Ağa isimli bir Türk olduğunu öne sürerek Pier adının Cemal Ağa olarak değiştirilmesini önerdi.
Bu tartışmanın ardından meclisin isteği üzerine Başkan Piriştina konuyu oylamaya sundu. 49 meclis üyesinin onayına karşı Mustafa Kocaoğlu ve İbrahim Yıldız 2 ret oyu verdi. Böylece Büyükşehir Belediyesi üzerinde görünen 6,7 ve 8'inci parselleri Maliye Bakanlığı'na devretmiş oldu.

Şimdi ne olacak?
Büyükşehir Belediye Meclisi'nin aldığı karar, İzmer için ruhsat sürecini başlattı. Bu aşamadan sonra ilk olarak İzmer, Büyükşehir Belediyesi'nin Maliye Bakanlığı'na devrettiği parsellerin kendisine tahsis edildiğini belirten muvaffakatname ile Konak Belediyesi'ne başvuracak. Konak Belediyesi, parsellerin de dahil edilmesiyle şekillenen Pier'in yeni projesini Koruma Kurulu'na gönderecek. Ayrıca, Konak Belediyesi tarafından Pier'deki işyerlerine "süre belgesi" verilecek. Bu belge ile mağaza sahipleri, işyerlerini açabilecek. Koruma Kurulu, projeyi açana dek, Pier'deki mağazalar, verilen "süre belgesi" ile çalışabilecek.

Kim ne yapacak?

*Maliye Bakanlığı ve İzmer, Büyükşehir Belediyesi hakkında açtığı tüm davalardan vazgeçecek.

*Daha sonra Büyükşehir Belediyesi irtifak hakkının Maliye'ye verildiğine dair İzmir Defterdarlığı'na meclis kararını gönderecek.

*İzmir Defterdarlığı, Maliye Bakanlığı'nın daha önce verdiği onay doğrultusunda, 6,7 ve 8'inci parsellerin İzmer'e tahsis edileceğine dair muvaffakatname verecek.

*İzmer, Defterdarlıktan alacağı muvaafakatname ile Konak Belediyesi'ne başvurarak önce yapı ruhsatı alacak.

*Yapı ruhsatının ardından ise, süre belgesi alarak mağazaları faaliyete geçirecek.

*İzmer ayrıca, Konak Belediyesi'ne sorunun çözümünde oluşan borcu varsa ödeyecek.

*Konak Belediyesi, eksik görmezse Pier'deki mağazalara 1 yıllık süre belgesi vererek faaliyete geçmelerini sağlayacak.

*Konak Belediyesi daha sonra, işletme ruhsatı verebilmek için Pier projesinin tamamını Kültür ve
Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayına sunacak.

*Bu onayın ardından ise, Pier'deki mağazalar ruhsat almaya hak kazanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmir-piere-kavusuyor_7215.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!