Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak Pier'e Özgürlük

Kurul Başkanı Prof. Ünal, Pier'in planınını son haliyle onayladıklarını belirtirken, Konak Belediye Başkanı İzgi'ye, "Bize hemen başvursunlar. Çalışan

Yeni Asır
Konak Pier'e Özgürlük

urul Başkanı Prof. Ünal, Pier'in planınını son haliyle onayladıklarını belirtirken, Konak Belediye Başkanı İzgi'ye, "Bize hemen başvursunlar. Çalışanların mağdur olduğunun farkındayız" dedi.
Konak Belediyesi Encümeni'nin kararıyla mühürlenen Konak Pier'in önündeki bir engel daha dün ortadan kalktı. Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen'in 1/1000'lik imar planını onaylamasından sonra, 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu da Pier'in tadilatlı bölümlerini onayladı. Bu kararın ardından ise, tüm gözler Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi'ye çevrildi. Kurul Başkanı Prof. Tankut Ünal, Pier'in planını son haliyle onayladıklarını, şimdi görevin Konak Belediyesi'ne düştüğünü söyledi. Hukukun emrettiği şekilde 1/1000'lik imar planının, ardından kurul onayının da gerçekleştiğini belirten Erdal İzgi de "İzmer kurul onayını aldıktan sonra belediyeden önce tadilat ruhsatı, sonra da oturma raporu alacak. İzmer hızlı davranırsa, biz de hızlı davranırız. Orada çalışanların mağduriyetinin farkındayız" dedi.

Karar 17.00'de açıklandı
Konak Pier'in onayı, sabah saatlerinde toplanan 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun 11'inci gündem maddesiydi. Öğle saatlerinde görüşülen Konak Pier'in onay kararını kurul binası önünde bekleyen gazetecilere Konak Belediyesi adına kurula katılan Belediye Başkan Yardımcısı Muhittin Selvitopu açıkladı. Pier projesinin tadilatlı bölümlerinin onaylandığını belirten Selvitopu, "Bu onayla İzmer'e tadilat ruhsatı vereceğiz. Şimdi İzmer'in oturma raporu için bize müracat etmesi gerekiyor" diye konuştu.

Şimdi ne olacak?
Karar, sabah saatlerinden bu yana Pier içinde merakla bekleyen mağaza sahiplerini ve çalışanlarını da sevince boğdu. Artık mağazalarını açmak istediklerini belirten mağaza sahipleri, "Biz mağazalarımızın açılması için istekleri yerine getirdik. Şimdi iş belediyeye düşüyor. Başkan İzgi, kurul kararından sonra mağazaları açacağını söylemişti. Şimdi bu sözünü tutmasını bekliyoruz" diye konuştular.
Pier'in açılması için gerekli olan en büyük 2. aşama olan kurul onayı da böylelikle aşılmış oldu. Kurul onayını bugün elden alacak olan İzmer yönetimi, yapı ruhsatı için Konak Belediyesi'ne başvuracak. İzmer, işyeri ruhsatını alabilmek için Konak Belediyesi'nden yapı ruhsatı ve oturma raporunu isteyecek.

Ünal : Top Konak Belediyesi'nde
Pier'i son haliyle onayladıklarını Yeni Asır Gazetesi'ne açıklayan 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Tankut Ünal şunları söyledi: "Yaptığımız değerlendirmede inşaat sırcsında Pier içinde değişiklikler yapıldığını gördük. Şimdi Konak Belediyesi'nin müellif raporu, Pier'in bitmiş halde fotoğraflarını ve imar mevzuatına uygundur yazısını Koruma Kurulu Müdürü Serpil Yasa'ya ulaştırması gerekiyor. Tüm bu evraklar ulaştıktan sonra biz de Konak Belediyesi'ne 'oturma raporu verilebilir' diye bildireceğiz."

İzgi: İzmer, hızlı davransın
Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi, Kurul kararının açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: "Hukukun emrettiği ve savunduğumuz şekilde 1/1000'lik imar planından sonra Koruma Kurulu da Pier'i onayladı. Şimdi iş İzmer'e düşüyor. Ellerini ne kadar çabuk tutarlarsa sorun o kadar çabuk çözülür. Evraklarını tamamlayıp bize hemen başvursunlar. Biz orada çalışanların mağduriyetinin farkındayız. Bize ne kadar hızlı başvururlarsa biz de o kadar çabuk davranırız. Şu anda mağazaların açılacağı gün konusunda süre veremiyorum. Ancak ilk etapta alınacak yapı ruhsatı, 2 saatte de çıkabilir, yarım günde de çıkabilir."http://www.yapi.com.tr/haberler/konak-piere-ozgurluk_3211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!