Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konak Pier’in Önündeki Asma Köprüye Onay

İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kordon’dan gelecek yaya aksını Konak Meydanı ve Kemeraltı ile birleştirecek olan Kona

Ticaretb>İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kordon’dan gelecek yaya aksını Konak Meydanı ve Kemeraltı ile birleştirecek olan Konak Pier’in önündeki asma köprüye onay verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Konak Projesi kapsamında bulunan Konak Pier önündeki asma köprü için Kurul onayı çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi daha önce Konak Projesi’nin bütününü kurula sunmuş, ilk iki etap için izin başvurusunda bulunmuştu. Kurul, proje genelindeki Pier önündeki ahşap köprüye ve Konak iskelesi yanındaki amfi tiyatroya olumsuz görüş bildirmişti.

Belediye yetkilileri daha sonra köprü için birkaç değişiklik yapıldığını ve yeniden Kurul’a müracaat ettiklerini ve olumlu görüş alındığını bildirdiler.

Yeni proje ile köprünün ahşap değil, çelik konstrüksiyon olacağını ve üzerinin ahşapla kaplanacağını belirten belediye yetkilileri, şu bilgileri verdi:

“Köprü 122 metre uzunluğunda, en yüksek noktası 4.87 metre, en alçak noktası da 4.24 metre olacak. Köprü üzerinde yaya yürüyüş alanı 5.30 metre genişliğinde planlandı, yolun her iki tarafında 3’er ayak olacak, orta refüje ayak konulmayacak. Köprü merdiven şeklinde değil, rampa şeklinde tasarlandı.”

Kurul kararı ile Konak Projesi’nin önemli bir ayağının da tamamlanmasına olanak sağlandığını belirten yetkililer, şunları kaydetti:

“Konak Meydanı’nın önemli etaplarından biri Kordon’dan gelen yaya aksını Konak Meydanı ve Kemeraltı’na bağlamaktı. Bu amaç için bu köprü çok önemli idi.

Bu karar ile önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkılacak. Ama çalışmalarda yapılan yerlerin yeniden kazılmaması için çalışmaların devam ettiği kara tarafına gerekli temeller atılacak.

Öte yandan, amfi tiyatro için Kurul’a herhangi bir başvuru yapılmadı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/konak-pierin-onundeki-asma-kopruye-onay_5329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!