Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'de 300 Dönümlük Soru İşareti!

İzmir imara açılan araziler ve özelleştirilen kamu binalarını tartışırken bir şok karar daha alındı. Karabağlar Uzundere’de bulunan TOKİ konutlarının üst tarafındaki 300 dönüm alan “mera” vasfından çıkartıldı. İlçenin envanterine kayıtlı bulunan arazi içen yapılan vasıf değişikliği kafa karıştırdı.

yapi.com.tr
İzmir'de 300 Dönümlük Soru İşareti!

Ege'de Son Söz Gazetesi'nden Faith Yapar'ın haberine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Bornova’da tapulu arazisinin “mera” olarak tescillenip Hazine’ye geçmesi, ardından da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan yapma yetkisini kullanarak imara açılmasının yankıları sürüyor. Özelleştirme İdaresi tarafından satılan Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü’nün yeni kampüs binası olarak imara açılan alan ile ilgili yargı süreci devam ederken bir hamle de Karabağlar’dan geldi.

Karabağlar İlçesi’nin kayıtlarında bulunan 300 bin metrekarelik dev arazi “mera” vasfından çıkartıldı. Uzundere’de bulunan TOKİ konutlarının üst tarafında yer alan arazi dağın tepesinde bulunuyor. Çam ağaçları ve manzarası ile göz dolduran bölge kentin geneline hakim bir noktada yer alıyor. Kayıtlara göre 707 parsel’de bulunan yaklaşık 300 hektarlık alan artık mera değil. Karabağlar’ın Tırazlı ve Kavacık Köyleri’ne giden yol üstünde bulunan arazi için çalışmalar tamamlanma noktasına geldi.

Tarım ve hayvancılık yapan yok

Arazi için önce 4342 Sayılı Mera Kanunu’nun 9. Maddesi gereği “mera, yaylak, kışlak, otlak, çayır ihtiyaç raporu” düzenlendi. Teknik ekip bölgede incelemeler yaptı. Karabağlar’da 132 bin ailenin yaşadığı ifade edilirken çiftçi ailesinin bulunmadığı belirtildi. Alanın diğer köylerle sınır itilafının bulunmadığı dile getirildi. Yine ilçe merkezinde hayvan varlığına rastlanamadığından otlak ve çayır ihtiyacının da hesaplanamadığı belirtildi. İlçe merkezinin geçim kaynağının büyük oranda sanayi ve ticaret olduğunun da altı çizildi. Ayrıca tarım ve hayvancılığın yapılmaya müsait alanlar bulunmaması, yerleşim yerlerinin oldukça yoğun olması göz önünde bulundurularak tarım ve hayvancılıkta artışın beklenmediği ifade edildi. Raporda “Karabağlar ilçe merkezinde tarımsal ve hayvansal üretim yapıldığına dair bilgi ve belgeye rastlanılamamıştır” denildi.

Belediye de onay verdi

Arazinin meradan çıkartılması için toplanan komisyonda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne ‘koordinasyon’ görevi verildi. Müdürlük bünyesinde oluşan ekibe Kadastro Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Milli Emlak Müdürlüğü, Orman Müdürlüğü görevli verirken iki mahalli bilirkişi de kararı onaylayarak imzaladı. Ayrıca Karabağlar Belediyesi, arazinin mera vasfından çıkartılmasına izin veren karara olur verdi. Belediye adına komisyonda bulunan görevli de mera olarak uygun bulmadığını ifade etti.

İmara mı açılacak?

TOKİ konutlarının üst tarafında bulunan İzmir Körfezi’ne hakim noktada bulunan arazinin mera vasfından çıkartılması kafaları karıştırdı. Mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğü’ne geçecek olan arazi için “imara mı açılacak” sorusu akıllara geldi.

Yerleşim yerlerine üç kilometre uzaklıkta bulunan dev arazi İzmir’in tamamına hakim konumda... Menemen’den Kemalpaşa’ya, Menderes’ten Balçova’ya kadar hakim olan dağın zirvesinde bulunan arazinin ilerleyen zamanlarda “rekreasyon alanı ve dinlenme tesisleri” için birilerine kiralanabileceği ifade ediliyor. Bu tip alanlar genelde mera vasfından çıkartıldıktan sonra 49 yıllığına piknik alanı, eğlence ve dinlenme bölgesi olarak kiralanıyor. Arazinin içine yüksek katlı olmayan evler, bungalov tipi yapılaşmalar inşa edilebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-300-donumluk-soru-isareti_112942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!