Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'e Yeni Proje: Denizin Altı Oyulacak!

İzmir'in çılgın projelerinden olan liman projesine başlandı. 300 milyon dolarlık yatırım kapsamında gemilerin güzergahındaki denizin dibi de 3 metre kazılacak.

yapi.com.tr
İzmir'e Yeni Proje: Denizin Altı Oyulacak!

Star Gazetesi'nin haberine göre, ismi İzmir Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için geçen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İzmir'de denizin altını oyma kararı aldı. Bu kararla İzmir'e yılda 200 milyon dolar ek gelir akacak.

İzmir Limanı yeniden inşa ediliyor

Ulaştırma Bakanlığı, "İzmir'in çılgın projesi" olarak da adlandırılan 'İzmir Limanı Rehabilitasyon ve Modernizasyon Projesi'nde, dünyanın en büyük turist ve yük gemilerinin derinliği az olduğu için İzmir Limanı yerine Yunanistan'ı tercih etmeleri nedeniyle bu kararın alındığını açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın 300 milyon dolar yatırım sözü verdiği limana şu ana kadar 80 milyon dolar yatırım yapıldı. Özellikle proje kapsamında gemilerin yol güzergahını derinleştirme ve genişletme çalışması sonrası Ege'deki limanların en çok tercih edilecek limanlar olacağı belirtildi.

Kapasite 3 milyona ulaşacak

Denizin dibinden çıkarılan kum ve topraklar özel bir madde ile karıştırılarak limanın genişletilmesinde kullanılacak. Liman 550 bin metrekare daha büyütülmüş olacak ve liman kapasitesi 2.5 milyon TEU'ya çıkacak. Liman kapasitesinin artışı ile doğru orantılı olarak, liman gelirleri de yaklaşık 100 milyon dolardan 300 milyon dolara çıkacak. Bakanlık, denizin derinleştirilmesiyle ilgili yakında ihaleye çıkacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-yeni-proje-denizin-alti-oyulacak_113045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!