Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'de Gecekondu Bölgesinde İlginç Proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentteki gecekondu bölgesinin siluetini değiştirmek için ilginç bir projeyi hayata geçirdi. Yeşildere Caddesi üzerindeki gecekonduların dış cepheleri, sarı, kırmızı, mavi, yeşil gibi canlı renklere boyandı.

yapi.com.tr
İzmir'de Gecekondu Bölgesinde İlginç Proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak ilçesindeki Yeşildere Caddesi'nde İZBAN hattının alt tarafında yer alan Lale Mahallesi'ndeki evleri boyamaya başladı. Görsel açıdan da dikkat çeken bölgede, şu ana kadar 25 ev, sarı, kırmızı, yeşil, mavi, mor, turuncu gibi canlı renklere boyandı. 12 bin nüfuslu mahallede, yaklaşık bin 500 evin boyanması planlanıyor.

Ancak bu çalışma tartışmaları da beraberinde getirdi. Mahalle sakinleri renkli boyalı evlerinin makyajından memnunken uzmanlar, deprem riskine dikkat çekerek bölgede yapı stoğu, alt yapı sorunlarını vurguladı ve kentsel dönüşüm şartı koştu.

DHA’da yer alan habere göre; protokol üyelerinin, İzmir'e gelen turistlerin kullandığı güzergah üzerindeki sağlıksız gecekonduların yer aldığı bölgedeki uygulama, mahalle sakinlerinden tam not aldı. 3 dönemdir görev yapan Lale Mahallesi Muhtarı Sumru Benligül, bu hizmeti almaktan dolayı memnun olduklarını belirterek, "Hiç olmazsa böyle bir mahallenin varlığını bu proje ile birlikte birçok kişiye duyurmuş olduk. Evler sadece boyanmakla kalmayacak, daha farklı hizmetler de gelecek. Ama biz bu boyama işleminden memnunuz" dedi.

Bölgenin kaderini değiştirdi
İzmir'in en eski mahallerinden olan Lale'nin dezavantajlı bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Benligül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazı eleştiriler var. İnsanlar 'kentsel dönüşüm gelsin, makyaja gerek yok' diyor ama bu bizim için gerçekten önemli. Buradaki insanların sosyo-ekonomik durumları belli. Gelir seviyeleri düşük. Gençler oturduğu yeri söyleyemeyecek kadar utanıyor. O nedenle biz bu projeyi önemsiyoruz. Çünkü bölgeye canlılık kattı. Artık biz meşhur bir mahalle olduk. Buraya şimdi fotoğraf çekmek için gelenler var. Bu proje sayesinde insanlar oturduğu yerden utanmıyor. Proje bölgenin kaderini değiştirdi. Böyle bir mahallenin olduğunun farkına varıldı. Memnunuz."

“Bütüncül planlamaya ihtiyaç var”
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ise projeyi farklı açıdan değerlendirdi. Cephelerin kent estetiği açısından boyandığını, belediyenin çalışmayı daha büyük bir alana yayma hedefinin olduğunu anlatan Kocaer, şöyle dedi: "Konuya iki açıdan bakmak lazım. Kısa vadeli bir düzenleme olarak bakarsak, mahallelilerin bu düzenlemeyi sahiplenmesi önemli. Ama Yeşildere bölgesinde ciddi alt yapı sorunlarının, oradaki yapılara ilişkin afete dayanıklılık konularının ele alınması gerekiyor. Burada sosyal donatı alanlarının arttırılması, alt yapıların iyileştirilmesi ve mevcut binaların afete dayanıklı hale getirilmesi yönünde tabii ki belediyenin uzun vadede yapması gereken çalışmalar var. Yürütülen projeyi kent estetiği açısından iyileştirme olarak görebiliriz. Daha uzun vadeli çalışmalara bölgenin ihtiyacı var. Bu bölge de yapı stoğu açısından ve alt yapı eksiklikleri açısından iyileştirilmesi, yenilenmesi gereken bir bölge. Bu anlamda bütüncül bir planlama çalışması ile alanın daha sağlıklı, çağdaş bir çevreye kavuşması ancak mümkün olabilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirde-gecekondu-bolgesinde-ilginc-proje_176435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!