Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir'e Kadın Müzesi!

Konak Belediyesi’nin butik müzeler zincirinin 5’inci halkası olan Kadın Müzesi, İzmir’de açılıyor. Müzenin kuruluş amacı Anadolu kadınının unutulan geçmişini, gücünü hem kendisine hem de tüm dünyaya hatırlatmak.

yapi.com.tr
1 İzmir'e Kadın Müzesi!

DHA'nın haberine göre, İzmir’de butik müzeciliği başlatan CHP’li Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan; Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Mask Müzesi, İzmir Neşe ve Karikatür Müzesi ile Radyo ve Demokrasi Müzesi’nin ardından Kadın Müzesi’ni turizme ve kente kazandırıyor. 23 Ocak Perşembe günü saat 13.00’te açılacak müzenin kuruluş amacı Anadolu kadınının unutulan geçmişini, gücünü tüm dünyaya hatırlatmak, Anadolu kadınının yaratıcılığını ortaya çıkarmak, kendine güvenini desteklemek ve kendi geçmişine ait anıların canlandığı özel bir mekân yaratmak.

Birçok ilke imza attılar

Müzenin her odası farklı konseptlerde hazırlandı. Müzede geçici sergi salonu, video art, geçmişten günümüze kadınlar, antik dönemde Anadolu’da kadınlar, öncü kadınlar, koleksiyon eserler, protesto ve kadınlar, enstelasyon odası, atölye, arşiv, depo, kütüphane ve yönetici odası olmak üzere toplam 13 oda bulunuyor. Müzenin girişinde ziyaretçileri ilk olarak Nebile Hanım ve Viyana Başkâtibi Tahsin Bey’in 1929 yılında Ankara Palas’ta yapılan düğünlerinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Nebile Hanım ile dans ettiği fotoğraf karşılıyor. Merdiven çıkışında ise ilk tiyatro sanatçısı Afife Jale, ilk gravür sanatçısı Aliye Berger, ilk kadın siyasi parti lideri Behice Boran, ilk milletvekillerinden Benal Arıman, ilk kadın hemşire Esma Deniz, olimpiyatlarda yarışan ilk kadın sporcu Üner Teoman, dünyadaki ilk kadın petrol mühendisi Halide Ural Türktan, dünyadaki ilk kadın askeri pilot Sabiha Gökçen, dünyanın ilk kadın yargıtay üyesi Melahat Ruacan gibi ilklere imza atan 50 kadının adı yer alıyor. Muazzez İlmiye Çığ, Afet İnan’ın kızı Ari İnan, Ayşen Gruda, Nurhan Damcıoğlu, Gürdal Mumcu, Zuhal Yorgancıoğlu gibi iz bırakan kadınlar da özel eşyalarını bağışlayarak müzeye katkıda bulundu. Nesne merkezli müzecilik anlayışından ziyade insan merkezli müzecilik anlayışı örneklerinden biri olan Kadın Müzesi, İzmir’in en eski yerleşim bölgelerinden Basmane’de Akıncılar Mahallesi 1298 sokak No: 12-14 adresinde yer alıyor. 486 metrekare olan yapı bodrum katı, zemin, ara kat ve birinci kattan oluşuyor. Yapının dökme demir malzemeden ana giriş kapısı gibi ahşap kepenkleri de orijinal.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmire-kadin-muzesi_116155.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İzmir çöpkent olmuş, ulaşım 1970 model, yatırım yok, proje yok tamamen idealizm üzerine bir anlayış ama Yapi.com.tr'de bir haber yok... Tarafsızlık mı? güldürmeyin yapi.com.tr. Bu yorumu zaten onaylayın ve yayınlayın diye göndermedim... YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!