Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İzmir’in İlk Köy Müzesi Kuruluyor

Köylerimizin yüzyıllar öncesinden bugüne uzanan kültürel serüvenini gelecek nesillere taşımak için harekete geçen Buca Belediyesi, İzmir’in ilk “Köy Müzesi”ni Buca Kaynaklar’a kurmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
İzmir’in İlk Köy Müzesi Kuruluyor

Buca Belediyesi yine bir ilke imza atarak İzmir’in ilk Köy Müzesi’ni kurmak için hazırlıklara başladı. Köy kültürü ve miraslarının unutulmasının önüne geçmek amacıyla yapılacak Köy Müzesi, Türkiye’de bir ilçe belediyesi tarafından yaptırılan 2. Müze olma özelliğini de taşıyor.

Buca Kaynaklar Mahallesi’nde 1076 metrekare inşaat alanına sahip olan ve 2017 yılı içinde ziyarete açılması planlanan Müze, yeni nesillere köylerin tarihi ve teknolojik gelişimlerini de gözler önüne serecek.Projeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlayan Buca Belediyesi, müzede sergilenecek kültürel değerlerin Buca köyleri ile sınırlı kalmaması için İzmir genelinde destek kampanyası başlatıyor.

Köylerin tarihine, gelişimine, bugünlere nasıl, hangi teknoloji ile geldiğine ışık tutacak ve gelecek nesillere aktaracak Köy Müzesi için tüm İzmir köylerine çağrıda bulunan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Köylerimizdeki tüm teyzeler, amcalara sesleniyorum. İzmir’in tüm köylerine çağrımızdır.Bağışçı arıyoruz. Çocuklarımızın tanımadığı ürünlerinizi bize getirin. Gelin, köy hatıralarımızı birlikte ölümsüzleştirelim. Köy değerlerimiz git gide yok olmasın; gelecek nesiller de bugünlere nasıl gelindi görsün, bilsin. Bağışçılarımız olan sizlerin de isimlerini Buca Köy müzemizde ölümsüzleştirelim. Kuracağımız müzemizde bizler geçmişe bir yolculuk yapalım, gelecek nesillerde buralarda nasıl geldiğimizi unutmasınlar ” diye seslendi. Kısa zaman içinde envanterlere ulaşmak amacıyla İzmir genelindeki köy muhtarlıklarına bilgilendirme yapılacağını da kaydeden Başkan Piriştina, tüm İzmirlilerin müzede sergilenecek envanterler konusunda desteğini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmirin-ilk-koy-muzesi-kuruluyor_150743.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!