Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İzmit Deprem Müzesi 17 Ağustos'a Hazır!

İzmit'te yapımı devam eden Deprem Müzesi, 17 Ağustos'a kadar tamamlanmış olacak.

yapi.com.tr
İzmit Deprem Müzesi 17 Ağustos'a Hazır!

17 Ağustos 1999 depreminin 18. yıldönümünde açılması planlanan Deprem Müzesi ve Dijital Gösterim Merkezi’nde çalışmalar son hızla devam ediyor. Cephanelik Bölgesi’nde yaklaşık 2 bin metrekare alan üzerine yapılan merkezde yapılar ortaya çıkmaya başladı.

17 Ağustos 1999 depremini unutmamak, unutturmamak ve İzmit başta olmak üzere ülkemizin bu konuda bilinçlenmesine katkıda bulunmak, yeni nesillerin depreme bilgi ışığında hazır olmasını sağlamak amacıyla böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini belirten İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “17 Ağustos tarihinde hepimizin içini acıtan bir acı yaşadık. Özellikle yaşadığımız o büyük acıdan sonra birinci derecede deprem kuşağında olan şehrimizde neler yapabiliriz diyerek kafa yorduk. Belediyemiz tarafından tüm mahalle ve köylerin risk analizlerini hazırladık. Bugün şehrimize ait bir risk analiz haritamız bulunmaktadır. Şimdilerde ise de sadece şehrimiz için değil ülkemiz için de çok önemli olan 10 milyon liralık bir projeyi hayata geçiriyoruz. Burası hem müze hem de depremin hafızası olacak. Çevresi ve yakınındaki binalar ile uyum içinde olacak olan müze binası, teknolojik olanakları ve sanatsal kompozisyonlarıyla dikkat çekecek. Günümüz gençlerine ve gelecek nesillere depremi anlatacak olan merkez aynı zamanda depremle yaşamayı öğretecek” şeklinde konuştu.

Kompleks Olarak Planlandı

Merkezde, deprem anıtı heykel alanı, görsel malzemeler ve deprem içerikleriyle donatılmış geniş bir giriş, depremi anlatan sanatsal kompozisyon ve maketlerin bulunduğu 152 metrekarelik dioramik alan, deprem konusunda bilinçlendirici içeriklerin sergileneceği 450 metrekarelik dijital panorama bulunacak. Ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin yaralanabileceği eserlerin bulunacağı, akademik eğitimlere de ev sahipliği yapabilecek Deprem Müzesi ve Dijital Gösterim Merkezi örnek bir kompleks olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/izmit-deprem-muzesi-17-agustosa-hazir_158071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!