Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Japonya, Fukuşima'daki Diğer Nükleer Santrali de Kapatıyor

Japonya'da Tokyo Elektrik Gücü Şirketi, dört reaktörü bulunan Fukushima Daini Nükleer Santrali'ni kapatma kararı aldığını açıkladı.

yapi.com.tr
Japonya, Fukuşima'daki Diğer Nükleer Santrali de Kapatıyor

Fukushima Daini, 2011 yılında meydana gelen tsunami ve deprem dolayısıyla zarar gören ve sonrasında kapatılan Fukushima Daiichi Nükleer Santrali'ne sadece 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Yapılan açıklamada Tokyo Elektrik Gücü Şirketi (TEPCO) yönetim kurulunun söz konusu kararı temmuz ayı sonunda resmi olarak onaylayacağı ve ilgili görevlilerin de buna paralel olarak nükleer santrali pasif hale getireceği belirtildi. Euronews'ten Kerem Congar'ın haberine göre; Fukushima Daini Nükleer Santrali 2011'deki tsunamiden etkilenerek felaket boyutuna çok yaklaşmış ancak jeneratörlerin devreye girmesiyle soğutma sistemi yeniden aktif hale getirilebilmişti.

Daini Nükleer Santrali kapatılırsa, TEPCO'nun elinde potansiyel olarak işlettiği sadece bir reaktör kalacak. Firma, bölge halkının karşı çıkmasına rağmen Japonya'nın nükleer santraller konusunda kabul ettiği yeni yasalara binaen Daini'deki iki reaktörü onarıp kullanıma açmak istiyordu. 2011'de yaşanan Fukuşima Nükleer Felaketi'nden sonra Japonya işlettiği 54 reaktörün 21'ini kapatmış, yeni kanunlara uyum sağlayan 33 rektörün çalışmasına ruhsat verilmişti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonya-fukusimadaki-diger-nukleer-santrali-de-kapatiyor_174154.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!