Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Metsamor Nükleer Santrali, Türkiye için de Tehlikeli

Iğdır’a 16 km mesafedeki Metsamor nükleer güç santrali, ömrünü 2005 yılında tamamlamasına rağmen hâlâ çalışıyor. Ermenistan’da 1977’de kurulan santral Türkiye için de tehlike yaratıyor.

yapi.com.tr
Metsamor Nükleer Santrali, Türkiye için de Tehlikeli

Türkiye’nin olası bir tehlikeye karşı önlem alması gerektiği uyarısında bulunan CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Milyonlarca insanın hayatını kurtaracak olan iyot tabletlerinin acil olarak tüm Türkiye’de bölgesel merkezler oluşturularak stoklanması, kritik bölgelerdeki vatandaşlarımıza en kısa sürede dağıtılması gerekiyor. Zira iyot tabletleri radyasyon yayılmadan, insan vücudu radyasyona maruz kalmadan 6 saat önce kullanılırsa hayat kurtarabiliyor.” dedi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Yavuzyılmaz, Metsamor sorununun Türkiye’ye ve komşu ülkelere olan olası yıkıcı etkilerinin ayrıntılarıyla araştırılması ve uluslararası kamuoyu oluşturarak sorunun çözümü noktasında adım atılması için CHP’li 40 milletvekilinin imzasıyla bir Meclis araştırma önergesi vermişti. Yavuzyılmaz’ın Metsamor Nükleer Santralı ile ilgili “Tehlike var mı?” sorusuna da yanıt veren Dışişleri Bakanlığı, tehlikenin olduğunu belirtmiş ancak “Tedbir aldınız mı?” sorusunu yanıtsız bırakmıştı.

İyot tabletleri gündemde
Yavuzyılmaz bu kez TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı önergesinde “Sağlık Bakanlığı veya ilgili bakanlıklar ile Türkiye’deki özel sağlık kuruluşları ve ilaç depolarında yurt içinde veya yurtdışında meydana gelebilecek radyolojik bir kaza veya tehlike durumunda radyoaktif iyotun tiroidde toplanması önlemek üzere insanlar tarafından kullanılması gereken hayati önemdeki iyot tabletlerinden hazırda toplam kaç adet bulunmaktadır?” diye sordu. Yavuzyılmaz’a henüz yanıt gelmedi.

Almanya stokladı
Deniz Yavuzyılmaz, yaptığı değerlendirmede “Uyarıyorum! Sınırımızda nükleer bir felaketin olması an meselesi. Bunu resmi raporlar ve bilim söylüyor. 2019 yılı ağustos ayında, Almanya Radyasyondan Koruma Dairesi, ülkede yaşanabilecek olası bir nükleer faciada halka dağıtılmak üzere 189.5 milyon iyot tabletini stokladığını duyurdu. Hollanda hükümeti ise nükleer kaza veya nükleer savaş tehditlerini gerekçe göstererek 1.2 milyon vatandaşına iyot tableti dağıtmıştır.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/metsamor-nukleer-santrali-turkiye-icin-de-tehlikeli_176850.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!