Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sinop Nükleer Santrali Projesi Durdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinop nükleer enerji santrali projesinin maliyet ve takvim uyuşmazlığı nedeniyle durduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
Sinop Nükleer Santrali Projesi Durdu

Japon ekonomi gazetesi Nikkei’ye röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, nükleer enerjinin enerji tedarik kaynakları arasında yer almasının 2023 hedeflerinden biri olmaya devam ettiğini söyleyerek, bu çerçevede uluslararası ortaklarla işbirliği içinde çalışmalara devam ettiklerini anlattı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; bir soru üzerine Sinop nükleer enerji santrali projesinin durduğunu doğrulayan Erdoğan, şunları kaydetti: "Japon tarafın hazırladığı fizibilite çalışması raporu ve maliyet analizi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve diğer ilgili kurumlarımız tarafından detaylı olarak incelenmiştir. Hem maliyet hem de proje takvimi açısından ilk anlaşmamız ile uyumlu olmayan bir tabloyla karşılaştık. Sinop nükleer santralinin istediğimiz gibi ilerlememesi elbette üzücü. Ancak Japonya ile enerji alanındaki iş birliğimizi sadece nükleer enerjiyle sınırlandırmıyoruz. Temiz kömür, yenilenebilir enerji, Ar-Ge çalışmaları, insan kaynakları geliştirme ve ulaştırma projeleri gibi birçok alanda Japonya ile birlikte çalışabileceğimizi düşünüyoruz. Bu sebepten kurumlarımız arasında, enerji alanındaki ikili ilişkilerimiz için bir yol haritası görevi görecek bir mutabakat anlaşması imzalamayı umuyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sinop-nukleer-santrali-projesi-durdu_173619.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!