Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Japonya ile Altyapı İşbirliği Yapılmalı"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Japonya'nın, üçüncü dünya ülkelerindeki alt yapı projelerinde Türkiye ile yapacağı ortaklıkların iki ülke ilişkilerini geliştireceğini belirtti.

yapı.com.tr
"Japonya ile Altyapı İşbirliği Yapılmalı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-9 Ekim 2015 tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirdiği resmi temaslar kapsamında düzenlenen üst düzey CEO Roundtable Toplantısı, Cumhurbaşkanı yanında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Japonya İş Federasyonu (KEIDANREN) Japonya-Türkiye Ekonomik Komite Başkanı Kenichiro Yamanishi’nin katılımı ile 8 Ekim'de Japonya’nın başkenti Tokyo’da gerçekleştirildi. Habertürk'ün haberine göre,  toplantıya yaklaşık 100 üst düzey Türk ve Japon işadamı katıldı.

G-20 zirvesinde Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yi Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını belirten Erdoğan, 2014 yılındaki ziyaretinin ardından ‘Ekonomik Ortaklık Anlaşması’ sürecinin başladığını vurguladı. Türkiye ve Japonya arasında çok özel bir dostluk ilişkisi bulunduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu güçlü dostluğun Türkiye-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile perçinleneceğini dile getirdi.

Zeybekci, iki ülke arasındaki ekonomik ortaklık anlaşmasının gerçek amacına ulaşması için Türk ve Japon iş adamlarından destek beklediklerini vurguladı. Ortaklık anlaşmasının hayata geçmesi ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin istenilen seviyeye rahatça ulaşacağını belirten Zeybekci, Japonya’nın son derece başarılı olduğu alt yapı projelerinde özellikle üçüncü dünya ülkelerinde Türkiye ile yapacağı ortaklık ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok daha fazla güçleneceğini söyledi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ise  2010 yılınının “Uzaktaki yakın ülke” temasıyla Türkiye-Japonya yılı olarak kutlandığını belirterek, 2010 yılı boyunca düzenlenen etkinliklerle iki ülkenin birbirine daha da yakınlaştığını söyledi. Uzaktaki yakın ülke sloganının Türkiye için Japonya’yı tam olarak tanımlamadığını belirten Vardan, Japonya’ya 'doğu komşumuz' dedi.
Bugün düzenlenen CEO Roundtable Toplantısı’nın verimli olduğunu belirten Vardan, 5 Kasım tarihinde Japonya’da gerçekleştirilecek Türkiye-Japonya İş Konseyi toplantısının da  bu görüşmelerin devamı niteliğinde olacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/japonya-ile-altyapi-isbirligi-yapilmali_135412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!