Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaçak Kazana Ağır Yaptırım

Ankara Büyükşehir Meclisi, kentte ‘ruhsatsız veya ruhsat şartlarına uymayarak’ alt yapı çalışması yapan kurumlara, verdikleri zarar bedelinin 3 katı para cezası uygulama kararı aldı.

yapi.com.tr
Kaçak Kazana Ağır Yaptırım

Kentte, sağlam asfalt ve kaldırımların zarar görmesine neden olan ‘ruhsatsız veya ruhsat şartlarına uymayarak’ yapılan kazıların önüne geçmek amacıyla Büyükşehir Belediye Meclisi yeni bir karar aldı.

Meclis’in, önceki akşam görüşülen ocak ayı olağan toplantısında, Altyapı Koordinasyon Merkezi (AYKOME) Müeyyideler Yönetmenliği’ne ilişkin Başkanlık Yazısı görüşüldü. Hürriyet'ten Murat Yılmaz'ın haberine göre, Meclis Başkanvekili Ali İhsan Ölmez’in başkanlığında görüşülen Başkanlık Yazısı’nda, daha önce yönetmelikteki 4 ve 5’nci maddelerin mahkeme kararıyla iptal edildiği hatırlatılarak, şöyle denildi:

“Başkanlığımız tarafından Ankara mücavir alanlarında ruhsatsız veya ruhsat şartlarına uymayan çalışmaların tespiti halinde tutanak tutulmakta, bu tutanaklara AYKOME Müeyyideler Yönetmenliği’nin ilgili maddeleri uyarınca Belediye Encümeni onayı ile cezai işlem uygulanmaktadır. Ancak ilgide kayıtlı Ankara 16. İdare Mahkemesi’nin kararı sonrası Ankara Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi Müeyyideler Yönetmenliği’nin 4. ve 5. maddeleri iptal edilmiş olup Ankara mücavir alanlarında ruhsatsız veya ruhsat şartlarına uymayan çalışmaların tespiti halinde uyguyanacak herhangi bir müeyyide bulunmamaktadır.”

Oybirliği ile geçti

“Ruhsatsız çalışmaların tespiti durumunda her yıl Ankara Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile belirlenen birim fiyatlarının 3 katı üzerinden hesaplanarak ruhsatlandırma yapılması” talebinin yer aldığı Başkanlık Yazısı, AK Parti, CHP ve MHP gruplarının oy birliğiyle kabul edildi.  Karara göre Başkent’teki sokak ve caddelerde ruhsatsız veya ruhsat şartlarına uymayarak kaçak kazı yapan kurum ve kuruluşlara üç katı ceza uygulanacak.

“Ankara kazan biz kepçe" demişti

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kaçak kazı yapan kurumlara tepki göstermişti. Kaçak kazı yapanlara daha önce 5 katı ceza kestiklerini, özel alt yapı kuruluşlarının bunu mahkemeye taşıyarak iptal ettirdiklerini belirten Gökçek, kazı yapanları yakalamak için gösterdikleri mücadeleyi, “Ankara kazan biz kepçe” şeklinde yorumlamıştı. Gökçek konuyla ilgili, “Özel alt yapı kuruluşları zaman zaman kaçak olarak altyapıları döşüyor. Kaçağı yakalayınca yatıracağı paranın 5 katı ceza kesiyorduk, mahkemeye gidip bozdurdular. Şimdi Ankara kazan biz kepçe bunları yakalamaya çalışıyoruz. Bunlar sokakları delik deşik ediyor vatandaş belediyeye fatura kesiyor. Hiçbir teşkilat belediyenin yaptığı planlamaya uymuyor. Özellikle özel sektör yatırım programına göre hareket edip, halkın taleplerini ‘belediye bize izin vermiyor’ diye geçiştiriyor. Halkı bizim üzerimize kışkırtıyor. Bütün alt yapı kuruluşlarının tek elden yatırımları birleştirmediği sürece bir düzenleme yapılabileceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kacak-kazana-agir-yaptirim_142459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!