Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zorlu Enerji'den Kızıldere Jeotermal Santrali için Belgesel

Türkiye'nin ilk ve en büyük, dünyanın ise sayılı jeotermal santrallerinden olan ve 2013 yılının Eylül ayında açılışı gerçekleşen Denizli Sarayköy'deki Kızıldere Jeotermal Santrali'nin belgeseli hazırlandı.

yapi.com.tr / AA
Zorlu Enerji'den Kızıldere Jeotermal Santrali için Belgesel

Denizli Sarayköy'deki Kızıldere Jeotermal Santrali'nin öyküsü belgesel haline getirildi. 'Enerji: Yarının Şeytan Üçgeni-Yerkürenin Enerjisi: Jeotermal' isimli belgeselde, yeryüzünün derinliklerinden gelen enerji kaynağı jeotermalin 12 bin yıllık yolculuğu, enerjinin önemi, giderek azalan enerji kaynaklarının sürdürülebilirliğinin sağlanması gibi konular anlatılırken; Kızıldere Jeotermal Santrali'nin yapımının da röportajlarla aktarılıyor.

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamak için sürdürülebilir kaynakların kullanımına önem veren bir kurum olduklarını bildirdi. Kaynaklar arasında jeotermal enerjinin ayrı bir stratejik önem taşıdığını vurgulayan Ak, şunları söyledi:

"Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı büyük jeotermal santrallerinden birine imzamızı atmış olmanın gururunu taşıyoruz. Bu değerli projeyi ve jeotermalin Kızıldere santralimizde enerjiye dönüşmesinin büyülü hikayesini bir belgesel haline dönüştürmek istedik. İnanıyoruz ki Kızıldere Jeotermal Santralimizin hikayesi tüm izleyenleri keyifli bir yolculuğa çıkartacak. 12 ay süren fizibilite çalışmaları, 26 ay süren ve 2 bin 800 metre derinliğe ulaşan 20 adet kuyu sondajı, 600 kişilik bir ekibin, 20 ay geceli gündüzlü çalışması, en ileri teknoloji ürünü sistem ve donanım ile Zorlu Enerji Grubu'nun 20 yıllık bilgi ve birikimi neticesinde, Türkiye'nin jeotermal alanındaki en büyük yatırımını gerçekleştirdik. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltma konusunda en büyük etkenlerden biri olan jeotermal enerjiye yatırım yapmak, bizim için Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmakla eşdeğer".

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-enerjiden-kizildere-jeotermal-santrali-icin-belgesel_115563.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!