Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kabataş Martı Projesi Şekillenmeye Başladı

İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" bütün hızıyla sürüyor. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda Martı Projesi olarak da bilinen projede denize doğru uzanacak olan iskeleler için kazık çakma işlemleri açığa doğru sürüyor.

yapi.com.tr
Kabataş Martı Projesi Şekillenmeye Başladı

İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" bütün hızıyla sürüyor. Sabah’ın haberine göre, kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda Martı Projesi olarak da bilinen projede denize doğru uzanacak olan iskeleler için kazık çakma işlemleri açığa doğru sürüyor. Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

İskeleler şekillenmeye başladı

İstanbul, Büyükşehir Belediyesi tarafından, kara, deniz ve raylı sistem taşımacılığı entegre edecek Kabataş Transfer Merkezi Projesinde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Karada süren çalışmaların yanı sıra iskelelerin üzerinde yükseleceği kazıkların deniz tabanına çakılma işlemleri sürüyor.

Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek. Projede Deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek.

Projede neler var?

2005 yılında tasarlanan proje ye 2016 yılında metro ilavesi kararı verildi. Projede otomobillerin geçtiği yol yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak.

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.

Dar kaldırımlar tarihe karışacak

Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak. Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kabatas-marti-projesi-sekillenmeye-basladi_152247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!