Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Kabataş'ı Rantçı Çetelere Bırakmayacağız'

Kabataş İskelesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden inşaasıyla ranta açılmasına karşı iskele önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
'Kabataş'ı Rantçı Çetelere Bırakmayacağız'

İstanbul'da son dönemde artan "kentsel dönüşüm" kapsamındaki çalışmalar Kabataş İskelesi'ni de vurdu. Kabataş İskelesi'nin yeniden yapımıyla dönecek ranta karşı ve yapının bozulmaması için bugün iskele önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

İstanbul Kent Savunması'nın bu rant girişimine karşı eylem çağrısıyla sivil toplum örgütleri, siyasi partiler de bu protestoya katıldı.

Protestoda, İstanbul Kent Savunması'ndan Çiğdem Çıdamlı " Projeniz varsa bunu halka paylaşın. Yoksa Kabataş'ı kapatmayı ağzınıza almayın" şeklinde konuşurken ve Deniz Özgür "Yaklaşık 1,5 aydır yürüttüğümüz bir mücadele var. Daha önce ortaya çıkan Kabataş Martı Projesi yapılan değişiklikle tüm İstanbul'luların gündemine girdi. Burası kentsel sit alanı ve Koruma Kurulu'ndan alınmış bir onay yok. Boğazda 9 km'lik alan doldurulacak. Bu çok tehlikeli bir karar. Dolayısıyla bir ÇET sürecinin işlenmesini gerekiyor. Fakat buna dair elimizde hiçbir veri yok" şeklinde ifadeler kullandı.

İstanbul Kent Savunması'ndan Cihan Uzunçarşılı Baysal'ın okuduğu basın açıklamasında ise "Beton Martı Projesini istemiyoruz. Kabataş'a yapılması planlanan devasa martı formundaki transfer merkezi nedeniyle deniz ulaşımı duracak, şehir hatları taşınacak. Kabataş ve Eminönü'ne eklenecek iskeleler ise aşırı yoğunluğa sebep olacak. Sorduğumuz sorulara bugüne kadar cevap alamadık. Hodri meydan, belediye bu sorularımıza cevap vermelidir" denildi.

Basın açıklamasına CHP Milletvekili Selina Doğan ve CHP eski Milletvekili Melda Onur da katıldı. Basın açıklamasının ve sloganların ardından eylem sona erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kabatasi-rantci-cetelere-birakmayacagiz_146800.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!