Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kadın Parkına AKP Yönetimi de Karşı

AKP'li İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık'ın 4.5 dönümlük alana kadınlara özel park yaptırmasına AKP yönetimi de karşı çıktı.

Milliyet Gazetesi
Kadın Parkına AKP Yönetimi de Karşı

br/> AKP'li İstanbul Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık'ın 4.5 dönümlük alana kadınlara özel park yaptırmasına AKP yönetimi de karşı çıktı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Kıyıklık'ın "Kadınlar bu tip yerlerden, 'Burada erkekler bizi rahatsız eder veya laf atar' diye çekinip uzak kalmasınlar istiyorum" diye savunduğu parka şu sözlerle karşı çıktı:

'Emniyet tedbirini alırsınız'
"Böyle bir ayrım daha rahat hareket ettirme amacıyla düşünülmüş olabilir ama ben tasvip etmiyorum. Emniyet tedbirlerini alırsınız. Böyle bir olayın meydana gelmemesini sağlarsınız. Parti olarak da bunu doğru bulmuyoruz. Kadınlar parkı, erkekler parkı yapılmasına, bir ayrım içinde olunmasına karşıyız. Böyle bir düşüncenin içerisinde değiliz."

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, konuyu incelediğini belirterek, "Henüz tetkik etmedim. Ne yapmışlar, ne yapmak istemişler bakıyorum. Değerlendiriyorum" dedi.

Tartışmalara yol açmıştı
Şanlıurfa Siverek ve Konya'da, "bölge kadınının toplumsal yaşama katılımını teşvik" gerekçesi öne sürülerek faaliyete geçen ve İstanbul için de yapılan "kadınlara özel park" uygulaması, kadınların tecrit edildiği yönünde tartışmalara yol açmıştı. Giriş çıkışların sürgülü demir kapıdan yapıldığı alanda tek katlı bir lokanta da inşa edildi. Kadınlara özel park fikrinin kendisine ait olduğunu belirten Kıyıklık, şunları söylemişti:

"Hanımlar gelsin, çay kahve içsinler, kendi pastalarını yapsınlar, voleybol, basketbol oynasınlar, çocuklarını parkta gezdirsinler. Çünkü parklara kadınlar çok fazla gitmiyor. Biz de gitmelerini istiyoruz. Şehirleşme insanların umuma açık yerleri kullanmasıyla mümkün olur. Ancak kadınlar çekingenlik duyabiliyor. Bayanlar, 'Efendim burada erkekler bizi rahatsız eder veya laf atar' diye çekinip böyle toplu yerlerden uzak kalmasınlar istiyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadin-parkina-akp-yonetimi-de-karsi_49301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!