Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kadir Has Üniversitesi, AB Enerji Projesi Dahil Oldu

Kadir Has Üniversitesi, “S-PARCS: Endüstri Parklarında Sürdürülebilir Enerji İşbirliği ve Hizmetler için Yeni Modeller Geliştirmek ve Test Etmek” projesinin konsorsiyumuna dahil oldu.

yapi.com.tr
Kadir Has Üniversitesi, AB Enerji Projesi Dahil Oldu

Ülkelerin enerji dönüşümünde sürdürülebilir enerji sistemlerini geliştirmek amacıyla oluşturulan “S-PARCS Projesi”nde, enerjinin daha verimli, etkin ve doğa dostu bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla OSB ve KOBİ’leri eğitmek, ikna ve teşvik etmek hedefleniyor. Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in koordinatörlüğünde Merkez Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Doç. Dr. Ahmet Yücekaya ve Dr. Öğretim Üyesi Emre Çelebi’nin yer aldığı proje ekibi, toplam bütçesi 1 milyon 997 bin 325 Euro olan S-PARCS projesine dahil oldu. Projede, CESD ile birlikte 5 araştırma enstitüsü, 1 mühendislik şirketi ve 1 sanayi derneği yer alıyor.

İngiltere, İsveç, Türkiye, Rusya, İtalya, Portekiz, Avusturya ve Norveç'te yer alan endüstriyel parklar arasında seçilecek en iyi uygulamaların örnek olarak kullanılacağı projede, konsorsiyum üyeleri, bu modelleri ülkelerinde yer alan OSB ve KOBİ’lere yönelik olarak endüstri parkındaki ortak enerji çözümleri üretecek.

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, “Projenin amacı dünyadaki endüstri parklarında enerji sorununa çözüm üreten en makul, mantıklı ve verimli yaklaşımlardan birkaç örnek seçilerek onların bunu nasıl başardıklarını araştırmak. Daha sonra, bu uygulamalar bir araya getirilerek, hem daha verimli, sağlıklı ve çevre dostu hem de daha ucuz enerji kaynağını kullanma imkanları üzerinde çalışılacak. Konuyla ilgili birçok ülke farklı projelerle H2020 desteği için başvuru yaptı. 6 ay süren uzun bir değerlendirme süreci sonucunda Kadir Has Üniversitesi olarak proje konsorsiyumuna kabul edildik. Projeye kabul edilmek bizim için çok önemli, ancak projenin yenilikçi bakışaçısı getirmesi ve enerji kullanımına sürdürülebilirlik yönünden bakılması ülkemiz için daha önemli olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadir-has-universitesi-ab-enerji-projesi-dahil-oldu_171733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!