Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kanal İstanbul İçin Tarih Belirlendi

Küçükçekme-Sazlıdere-Durusu koridoruna yapılması planlanan Kanal İstanbul ile ilgili halkın görüş ve önerilerini almak için yapılacak toplantı 27 Mart günü gerçekleştirilecek.

yapi.com.tr
Kanal İstanbul İçin Tarih Belirlendi

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “çılgın proje” olarak açıkladığı Kanal İstanbul projesinde yeni bir gelişme yaşandı. Sözcü'de yer alan habere göre; Kanal İstanbul projesinin 26 Şubat günü başlatılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında yapılacak ilk halkın katılımı toplantısının 27 Mart 2018 günü gerçekleştirileceği duyuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce yapılması planlanan Kanal İstanbul (Kıyı Yapıları, Yat Limanları, Konteyner Limanları ve Lojistik Merkezle], Denizden Alan Kazanımı, Dip Taraması, Beton Santralleri Dâhil) projesi ile ilgili ÇED sürecinin başladığı ve başvuru dosyasının halkın görüşüne açıldığı kaydedildi. Halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 27 Mart 2018 tarihinde “Halkın Katılım Toplantısı” düzenleneceği açıklandı.

Yeri ve saati 10 gün önce açıklanacak
ÇED Başvuru Dosyasını incelemek isteyenlerin bakanlık merkezinde veya İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek proje hakkında bakanlığa veya valiliğe görüş bildirebileceği ifade edildi. 27 Mart günü yapılacak katılım toplantısının yerinin ve saatinin yönetmelik gereği toplantı tarihinden 10 gün önce ilan edileceği öğrenildi.

Projenin ayrıntıları
45 kilometre uzunluğundaki kanal, Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçiyor. Kanal; Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran dar noktadan başlayarak, Sazlıdere Baraj havzası boyunca devam edip Sazlıbosna Köyü'nü geçerek Dursunköy'ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyünü geçtikten sonra Terkos Gölü'nün doğusunda Karadeniz'e ulaşacak. Kanal koridoru üzerinde 6 adet köprü ve yol geçişi de planlanıyor. Kanal İstanbul'da 2 liman, 3 takım ada, 2 adet yat limanı da yer alacak. Proje nedeniyle Sazlıdere Barajı iptal edilecek. Tarım arazileri, ormanlar, sulak alanlar ve arkeolojik sit alanlarından geçecek kanal için 23 kilometrekarelik alan kamulaştırılacak. İnşaat 5 yıl sürecek.

ETİKETLER: kanal istanbul
http://www.yapi.com.tr/haberler/kanal-istanbul-icin-tarih-belirlendi_163435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!